rallye-dakar-2019-po-10-etape-na-konci-dakaru-martin-prokop- (8)

Rallye Dakar 2019: Ouředníček skončil celkově 17., Prokop na skvělém 6. místě

Od Tisková zpráva | 18. 1. 2019


Obě posádky týmu MP-Sports slaví na letošním ročníku Rallye Dakar velký úspěch! Zatímco Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem skončili celkově 17., Martin Prokop a Janem Tománkem jsou v celkovém hodnocení na fantastickém 6. místě.

V poslední dakarské etapě se startovalo v obráceném pořadí. Posádky MP-Sports proto použily týmovou taktiku. Tomáš Ouředníček tak počkal na Martina Prokopa, aby mu pomohli v dosažení co možná nejlepšího výsledku. Posádce Prokop – Tománek se podařilo protnout cílovou pásku etapy jako 11. automobil a v celkovém hodnocení vybojovat 6. místo v kategorii automobilů, lepší byl letos jen pátý Aleš Loprais s posádkou své Tatry. I tak je ale potřeba dodat, že šesté místo mezi automobily je z českého pohledu dosud vůbec nejlepší celkové umístění za celou dobu konání dakarského závodu.

100 % peruánský ročník byl extrémně náročný a poslední etapa toho byla důkazem. Tomáš Ouředníček, plný emocí, řekl k poslední etapě:

„Dnes jsme byli ve velkém napětí. Nechtěli jsme, aby se výsledek pokazil. Zvláště, když nám pořadatelé oznámili, že poslední etapa bude opravdu těžká. A tak to i bylo. Protože jsme startovali před Martinem, zvolili jsme týmovou strategii a asi 20 minut jsme na něj čekali, abychom mu kryli záda. Mohli jsme si to dovolit, protože jsme měli velký, asi dvouhodinový, náskok na 18. automobil v pořadí. Takže jsme to riskli. Chvilku jsme jeli za Martinem. Byla to nádherná jízda. Společně jsme předjeli Al Rajhiho na MINI. Když se začalo prášit, museli jsme nechat Martina poodjet. Pak jsme zapadli na jedné dunce, ale vyproštění trvalo jen chvilku. O trošku víc jsme zapadli ve fesh-feshi při průjezdu kaňonem, když jsme se vyhýbali autu. To už jsme znervózněli. Náskok byl sice luxusní, ale taky jsme mohli o všechno přijít. Naštěstí jsme se vyprostili. Dál jsme museli projet jeden obtížný fesh-feshový kaňon. Téměř jsem zavřel oči a jel na plný plyn… a nějak jsme to proskákali. Pak už jsme dojeli až do cíle. To byl opravdu nádherný pocit! Super počasí, mraky diváků a parádní atmosféra. Moc jsme si to užili. Do cíle dojelo jen 50 % startovního pole. Carlos Sainz je 13., před námi je Nicolas Fuchs … na výsledek můžeme být hrdí. Máme velkou radost z 6. místa Martina Prokopa. To byl náš cíl, ve který jsme doufali. Martin se chtěl dostat do TOP 10, my s Davidem do TOP 20. Oběma posádkám se to podařilo díky skvělému týmu a perfektně fungující technice. Jsme hrozně šťastní. Teď si užíváme těch pár vteřin slávy. Bude slavnostní ceremoniál, na který se moc těšíme. Rozdali jsme milion podpisů, vyfotili jsme moře fotek. Závěr Dakaru si dnes užijeme…“

David Křípal dodal:

„Tom řekl asi všechno. Bylo to super, ale na poslední etapu, která bývá kolikrát jen do počtu, to bylo opravdu náročné. Bojovali jsme do poslední chvíle… a dopadlo to skvěle. Jsme šťastní, že jsme v cíli. Děkujeme rodinám, fanouškům a partnerům za obrovskou podporu během Rally Dakar 2019.“
 

rallye-dakar-2019-po-10-etape-na-konci-dakaru-tomas-ourednicek

Martin Prokop po soutěži v rozhovoru pro Českou televizi asi tři minuty po příjezdu do cíle řekl, že si vlastně svůj výsledek ještě neuvědomuje. V jeho slovech sice byla cítit úleva, že už mají s Janem Tománkem letošní soutěž za sebou, ale zároveň trochu smutku, že jsou šestí. Podle Prokopa mají na víc, což se budou snažit ukázat v příštích letech. A dá se tomu věřit, vždyť technika až na krátké počáteční zaškobrtnutí, které je stálo spoustu času, fungovala na jedničku a žádné velké problémy – opět až na jednu výjimku – neměla posádka ani v rychlostních zkouškách.

Přečtěte si také:  Na Rallye Dakar 2023 se chystá čistě ženská posádka. Pojede v kategorii T4

A jak vypadalo posledních pár stovek metrů před cílovou rampou z pohledu šesté posádky v celkovém pořadí? Podívejte se!

Rally Dakar 2019 – celková klasifikace kategorie automobilů

1. NASSER AL-ATTIYAH #301 (Toyota)
2. NANI ROMA #307 (Mini)
3. SEBASTIEN LOEB #306 (Peugeot)
6. MARTIN PROKOP #305 (Ford)
17. TOMAS OUREDNICEK #332 (Ford)