seat-arona-plaz-saty-more-dovolena-opalovani

Půjčení auta na dovolené může vyjít hodně draho. Pozor si dejte hlavně na stav a pojištění

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Uniqa, Direct pojišťovna - Foto: SEAT - 14. 6. 2023


Blíží se prázdniny a s nimi i ideální čas na to vycestovat za dobrodružstvím. Řada cestovatelů si v rámci dovolené půjčí auto. Jde o ideální způsob, jak poznat místo dovolené ve svém vlastním tempu. Ovšem půjčení auta v zahraničí má svá rizika.

Pozor na řidičák i smlouvu

Než si půjčíte auto, zkontrolujte si, zda máte správný řidičský průkaz. Zatímco v rámci zemí Evropské unie si vystačíte s českým řidičákem, v ostatních zemích už je potřeba jeho mezinárodní varianta. Zároveň je dobré si ověřit zákony platné v zemi, kam se chystáte. Problém může nastat například při půjčení skútrů. Zatímco u nás můžete s řidičákem typu B na skútr 125 ccm, v Řecku si můžete půjčit maximálně „padesátku“. Zároveň je potřeba se připravit na to, že mladí řidiči jsou pro řadu půjčoven rizikem. Proto se stává, že takovým šoférům účtují vyšší ceny.

„A další věc, kterou je dobré vědět: v naprosté většině zahraničních autopůjčoven smí za volant usednout pouze člověk, na jehož jméno je rezervace zřízena. Druhého řidiče je často možné přihlásit navíc, počítejte však s nemalým poplatkem,“ popsali specialisté z pojišťovny Uniqa.

Zároveň je dobré si důkladně nastudovat smlouvu, mimo jiné proto, že v ní často bývá uvedeno, že auto smí řídit pouze osoba, která si jej půjčila. Další řidiči jsou buď zapovězeni úplně nebo dostanou možnost si za řízení připlatit. „Pokud za volant sedne někdo jiný, riskujete pokutu od půjčovny a problémy s místní policí. Samozřejmostí je, že řidič musí splňovat požadavky pro řízení auta v dané zemi,“ popsala před nedávnem pojišťovna Direct.

Chystáte se do Chorvatska? Dejte pozor na dopravní přestupky, pokuty by vás mohly zruinovat

Srovnávejte a pozor na pojištění

Stejně, jako u pojištění, i u půjčoven se vyplatí srovnávat. Bývá pravidlem, že hotely mají smlouvu o spolupráci s některou z místních půjčoven. Jde o nejjednodušší cestu, jak si auto půjčit. Neznamená to ale, že je to také cesta nejlevnější. Doporučujeme obvolat další půjčovny v okolí. A pamatujte, že na internetu mívají zpravidla nižší nabídku než přímo na místě.

A velký pozor je potřeba si dát hlavně na pojištění auta. Většina autopůjčoven nabízí základní pojištění v ceně půjčovného. Mnohdy je také možné pojištění za příplatek rozšířit například na jízdu po nezpevněných cestách. Odkliknutí nabízené kolonky pojištění ale neznamená, že můžete odpovědnost o půjčené auto pustit z hlavy. „U pojištění bývá v podmínkách vysoká spoluúčast. To znamená, že u všech škod, které způsobíte, musíte část zaplatit z vlastní kapsy. Proto k cestovnímu pojištění nabízíme i připojištění půjčeného auta, díky kterému vám spoluúčast do sjednaného limitu proplatíme,“ říká Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

A další rady přidává pojišťovna Uniqa: „Zdá-li se vám uváděná cena za vypůjčení vozu výhodná, zkontrolujte si, zda je v ceně pojištění a jaká je spoluúčast. Rovněž počítejte s tím, že například autosedačku nebo navigaci budete platit zvlášť. Pozor i na úhradu místních daní nebo dálniční známky apod. Pozor také na dobu vrácení. Zpozdíte-li se, může vám půjčovna napočítat další celý den, i když jste přijeli jen o hodinu později. U některých zaplatíte poněkud paradoxně i za předčasné vrácení.“

Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě. Vyplatí se to

Kontrola je základ

Jakmile si vůz vyberete a pojišťovna vám jej přistaví, nezapomeňte na opravdu důkladnou kontrolu. „Půjčovny samozřejmě požadují, abyste jim vůz vrátili v takovém stavu, v jakém jste jej dostali. Zejména v hlavní turistické sezoně se mohou půjčená auta točit rychle, takže drobné závady zaměstnanci nestíhají podchytit a řešit, případně jejich opravy nechávají až na dobu po sezóně. Proto je nutné už v okamžiku vypůjčení velmi pečlivě prohlédnout auto zvenku i zevnitř a zdokumentovat všechny oděrky nebo závady. Nejlepší je zapsat je rovnou i do předávacího protokolu, a ještě si je vyfotit na mobil. Vyzkoušejte funkčnost světel, stěračů, ostřikovačů a zavírání dveří, kufru i oken. Zjištěné závady nechte podepsat půjčovnou,“ popsala Uniqa.

Zároveň se ujistěte, zda máte vůz vrátit natankovaný. Zpravidla jde o součást smlouvy a porušení tohoto pravidla by mohlo vyjít draho.

A to samé platí i pro pokuty. U těch platí, že pokud je to možné, zaplaťte je přímo na místě. Počítejte s tím, že jakmile půjčovně dorazí pokuta za vaše překročení rychlosti, automaticky vám ji strhne z účtu, protože v rámci zápůjčky jste předali své platební údaje.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru