dalnice-jizda_v_pravem_pruhu

Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě. Vyplatí se to

Od Josef Pelikán | Zdroj: Cendis - Tisková zpráva - Foto: Pavel Srp - 29. 6. 2022


Zakoupit si elektronickou dálniční známku nebo si zkontrolovat její platnost by mělo být jedním z kroků ještě předtím, než vyrazíte autem na dovolenou. Přinášíme několik tipů, co všechno si pohlídat a na co si dát pozor, abyste si dovolenou nezkomplikovali zbytečnou pokutou.

Bankovní převod nákup známky protáhne

Pokud elektronickou dálniční známku nemáte, nejrychleji a nejpohodlněji ji koupíte na e-shopu edalnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu. V případě, že zaplatíte kartou, můžete vyrazit na cestu ihned, protože platba se připíše okamžitě. Pokud se rozhodnete pro bankovní převod, počítejte s tím, že na zpoplatněný úsek můžete vyjet i za několik dní. Proto se vyplatí myslet na dálniční známku v dostatečném předstihu, lze ji koupit až tři měsíce dopředu.

Chcete jezdit po zpoplatněné dálnici? Dálniční známku nemusíte mít vždy

Další možností je koupit elektronickou vinětu na některé z poboček České pošty nebo u čerpacích stanic EuroOil, kde je možné platit hotově i kartou a po zaplacení tak můžete na zpoplatněnou dálnici ihned vyrazit. V příhraničních oblastech a na počátcích zpoplatněných úseků můžete využít také samoobslužné kiosky.

Ověření platnosti dálniční známky je velmi snadné. Stačí na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti zadat stát registrace vozidla a registrační značku a systém hned ukáže, zda je e-známka platná, a do kdy. „Ověřit platnost doporučuji zejména v případě, že si auto na dovolenou půjčujete. Vyplatí se to. Vyhnete se tak případné pokutě, která je na místě až pět tisíc korun, ve správním řízení až dvacet tisíc. Za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu,“ upozorňuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který systém elektronických dálničních známek v ČR provozuje.

Pozor na neoficiální prodejce

Nákup dálniční známky na jiném webu než edalnice.cz je rizikem. Neoficiální e-shopy si k prodeji účtují nemalé manipulační poplatky za zprostředkování prodeje, což jsou úplně zbytečné výdaje navíc. Často také nepředávají Potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Motoristé pak nemají například možnost upravit si platnost známky, případně změnit chybně zadané znaky v registrační značce. „Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, obraťte se na naši zákaznickou podporu, kterou pro vás provozujeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu – a to jak na telefonní lince, tak na emailu,“ dodává Paroubek.

Ceny e-známek se pro rok 2022 nezměnily. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 a desetidenní 310 korun. Eko cena, pro některé druhy vozidel, je poloviční.