Byla to bohužel jen otázka času. Vzhledem k tomu, jak rychle kráčí vývoj autonomních vozidel kupředu, může být tato nehoda jednou velkou stopkou, která ho, alespoň na čas, minimálně pozastaví.

K nehodě došlo v noci z neděle na pondělí v americkém městě Tempe v Arizoně. Vozidlo, ve kterém seděl lidský dozor nad autonomní jízdou, nestihlo zareagovat na chodkyni, která mimo přechod pro chodce vstoupila z ničeho nic do vozovky. Vůz dotyčnou srazil. Žena utrpěla vážná zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehla.

Testovací vůz patřil u nás tolik propírané společnosti Uber, která autonomní provoz testuje od roku 2016. Její zástupci prohlásili, že v brzké budoucnosti tento systém nahradí minimálně 1,5 milionu řidičů, kteří dnes pro Uber jezdí. Právě tato nehoda by ale drahý vývoj mohla minimálně na čas zastavit. Uber se k celé nepříjemné situaci postavil čelem a s policií plně spolupracuje.

Zároveň pozastavil veškeré právě probíhající autonomní testování ve městech Pittsburgh, San Francisco, Toronto a v okolí Phoenixu. Vyšetřování nehody mají v rukou policisté, kteří to ale nebudou mít vůbec jednoduché. Otázkou totiž je, kdo je v důsledku za nehodu zodpovědný, když vůz prakticky nikdo, kromě systému, neřídil. Tento případ tak bude sloužit jako precedens pro případné další nehody autonomních vozidel.

Ve chvíli, kdy se k jejich testování odhodlají další společnosti, se bohužel podobným případům nevyhneme. A ne proto, že byla autonomní auta tak nedokonalá ostatně jejich vývoj jde stále kupředu, ale protože jsme nedokonalí my lidé. Tak snad těch chyb budeme dělat co možná nejméně.