policie-ilustracni

Při odbočování dávejte pozor i na ty, kteří vás zrovna předjíždějí. I těm musíte totiž dát přednost

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 9. 12. 2023


Předjíždění i odbočování jsou vzhledem k rychlosti a hustotě dopravy poměrně náročné řidičské úkony. Někteří by je jistě označili i za nebezpečné. A vzhledem k tomu, že řada řidičů neví o jedné malé záludnosti v zákoně, opravdu mohou být oba úkony velmi nebezpečné.

Všichni ví, že při odbočování vlevo je nezbytné dát přednost všem protijedoucím vozidlům. Než odbočíte, musíte dát přednost všem, kteří jedou v protisměru, tedy i těm, kterým svým odbočením křižujete cestu.

Ovšem při odbočování se také musíte podívat do zpětného zrcátka! Důvodem je to, že dle zákona musíte dát přednost těm, kteří vás mohou v tu chvíli předjíždět. Zákon totiž říká: „Řidič nesmí předjíždět dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy.“

Předjíždění by mělo za všech okolností být plynulé, rychlé a bezpečné. Sankce za porušení pravidel jsou přísné

Pokud by došlo v této situaci k nehodě, vina nebude jen na tom, kdo předjížděl. Buď bude rozdělena mezi oba účastníky provozu nebo bude spíš u toho, kdo odbočoval, byť si myslel, že dělá vše správně. Zároveň je ale potřeba apelovat na ty, kteří předjíždí, aby dobře sledovali provoz před i za sebou. Je lepší předjíždět jedno auto po druhém než souvislou řadu jedoucích vozidel, z nichž jedno může takto začít odbočovat. Nespoléhejte na znalost výše popsaného pravidla a v každém případě myslete i za ostatní.

Štítky: , , , , ,

6 názorů na “Při odbočování dávejte pozor i na ty, kteří vás zrovna předjíždějí. I těm musíte totiž dát přednost”

 1. Ahoj článek má dobrou myšlenku ale je špatně napsán.
  Podle mého chce mluvit o odbočení na lesní cestu ta se za křižovatku nepovažuje a pokud chceš odbočit vlevo a jsou za tebou auta musíš zastavit vpravo a až přejedou všechny auta tak můžeš odbočit vlevo .

 2. Takže řidič nesmí předjíždět davá li vozidlo pred ním znamení o změně směru jízdy a v případě nehody je viník vozídla co odbočuje jo??? Tak tohle muže napsat jenom opravdu postíženej!!

 3. Arnošt BARTUŠKA

  “Řidič nesmí předjíždět dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v TOMTÉŽ směru jízdy.“ To snad znamená při odbočení přes více pruhů !!! Zas skutečně užitečný článek.

  1. souhlasím, problém je v tom, že někteří řidiči si myslí to samé, co je napsané v článku.

   1. Tak pan autor si zřejmě mysli že se z vozidla za vámi stane protijedouci v okamžiku kdy vás začne předjíždět z levé strany 🤣 no každým dnem víc a víc začínám rozumět (ne chápat) proč to na cestách vypadá tak jak to vypadá a kolik nesvéprávných se tam pohybuje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *