Premiér Česka Andrej Babiš se ostře ohradil proti zákazu spalovacích motorů, který plánuje Evropská unie. V rozhovoru pro iDnes řekl, že v rámci předsednictví Česka EU se bude proti zákazu bojovat. Babiš také zmínil, že evropští politici, kteří o podobných zákazech rozhodují, nemají vůbec ponětí o normálních lidech a jejich životech. Dodal také, že na elektrická auta nebude Česko dávat žádné dotace, ale podpoří výstavbu infrastruktury.

Zákaz prodeje spalovacích motorů vyvolal velké diskuze napříč celou Evropou. Už se ozvala řada automobilek, namátkou třeba Renault a Dacia, které chtějí povinné zavedení elektromobility odložit. A proti zákazu už se vymezují i některé členské země, například Itálie a nově také Česká republika.

Přečtěte si také:  Renault a Dacia chtějí posunout termín pro zákaz spalovacích aut. Chtějí zákazníkům co možná nejdéle nabízet dostupná auta

Potvrdil to sám premiér Andrej Babiš, který řekl, že Česko nebude souhlasit s tím, aby vůbec k zákazu prodeje aut se spalovacími motory došlo. „Není to možné. My tu přece nemůžeme nadiktovat to, co vymysleli zelení fanatici v Evropském parlamentu, jehož součástí jsou Piráti, kteří vůbec nezvládají ani dopravu v Praze,“ komentoval v rozhovoru. Jakkoliv souhlasíme s tím, že doprava v Praze je snad v nejhorším stavu za poslední dekádu, faktem ale je, že tento sektor mají na magistrátu na starosti Lidovci, ne Piráti.

Změna dopravního značení na Plzeňské v Praze konečně proběhne. Zatím ale jen dočasně

„Německo udělalo fatální chyby. Zavřeli jádro a to nemluvím o migraci. A to my v rámci předsednictví EU musíme tomuto (zákazu spalovacích motorů – pozn. redakce) zamezit. Je to ekologický fanatismus. Mluvil jsem se šéfem BMW, ptal jsem se ho, proč investovali miliardy eur do AdBlue, do katalyzátorů, když to teď všechno vyhodí. To je jen politika,“ řekl Babiš v rozhovoru.

Dále dodal: „My nebudeme dávat žádné dotace pro elektro auta, ale podpoříme síť. Dneska je to luxusní auto a to si normální člověk ani nemůže dovolit. V podstatě je to extrém a neměli bychom jej dopustit. Politici jsou v Evropském parlamentu hlavně kvůli sobě a nevnímají normální lidi.“

Přečtěte si také:  Komentář: Babiš chce kanceláře a muzea, ale na řidiče, kteří potřebují okruh, kašle

Faktem je, že Česko, jako člen EU, bude mít možnost podat návrh o zrušení zákazu. Nicméně tento návrh by musel být odsouhlasen ostatními členskými zeměmi, což není pravděpodobné. Z tohoto pohledu jde ze strany premiéra nejspíš jen o předvolební kampaň. Anebo se pleteme?

2 komentáře

Přidat komentář