Test BMW M2 Compeition M Performance (2019), foto: Petr Kantner
Test BMW M2 Competition M Performance (2019), foto: Petr Kantner

Lidská výška je různá. Někteří z nás vyrostli více, jiní méně, ale kvůli výšce nemusí být řízení některých aut příliš pohodlné. Anebo se do některých aut třeba vysocí lidé vůbec nevejdou. Teď ale vznikl přehled, ukazující, která auta jsou pro malé, ale i vysoké lidi nejvhodnější a naopak i nejméně vhodná. Přehled připravila americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. 

Přečtěte si také:  Které ojetiny mají nejčastěji stočené počítadlo kilometrů? Jedna značka se tu objevuje nápadně častěji

Dnes je sice nastavení dobré pozice za volantem jednodušší, než tomu bývalo dříve. Téměř všechna auta mají nastavitelná sedadla v mnoha směrech a k tomu i výškově a podélně stavitelný volant. Přesto se v některých autech sedí lépe, v jiných hůře. Navíc pro velké lidi může být třeba problémem už jen samotné nastupování anebo výhled z auta. 

Americká společnost přišla se seznamem 40 aut, přičemž je rozděluje zvlášť pro vysoké a nízké lidi, a také na ta, která jsou pro ně nejvíce vhodná a naopak nejméně nevhodná. Jak to v Consumer Reports zjišťovali? Vzali své redaktory, kteří měří od 155 cm do 188 cm, a do aut je posadili. Vyhodnocovány byly všechny faktory – od nastupování, prostoru, výhledu, až po pohodlí.

Přečtěte si také:  Záběry ze zákulisí ukazují, jak 575koňový Range Rover Sport SVR létal v nové bondovce vzduchem

Překvapením by mohlo být, že samotná velikost auta nehrála vždy roli v tom, jak moc vhodné či naopak nevhodné bylo pro různě vzrostlé lidi. Zjistilo se, že třeba malé auto bylo pro vysoké lidi někdy vhodnější než to velké. Typickým příkladem je Mazda MX-5. Tento roadster není úplně vhodný pro velké, ale ani pro malé řidiče. Podobně je na tom i Jeep Wrangler.

Vysocí řidiči

Nejlepší auta Nejhorší auta
1. BMW řady 7 1. Mazda MX-5
2. Porsche Cayenne 2. Toyota Tacoma
3. BMW X7 3. Toyota GR Supra
4. Audi Q7 4. Porsche 718 Boxster
5. Honda Pilot 5. Jeep Gladiator
6. Genesis G90 6. Chevrolet Bolt
7. Volvo XC90 7. Hyundai Veloster
8. BMW X5 8. Polestar 2
9. Audi A8 9. Jeep Wrangler
10. Range Rover 10. Honda Insight

Malí řidiči

Nejlepší auta Nejhorší auta
1. Subaru Forester 1. Mazda MX-5
2. BMW řady 7 2. Jeep Wrangler
3. Lexus ES 3. Chevrolet Camaro
4. Volvo XC90 4. Toyota Tacoma
5. Subaru Outback 5. Jeep Gladiator
6. BMW X5 6. Mitsubishi Mirage
7. Lexus RX L 7. Chevrolet Colorado/GMC Canyon
8. Volkswagen Tiguan 8. Jeep Renegade
9. Honda Odyssey 9. Ford F-150
10. BMW X3 10. Nissan Titan

Přidat komentář