skoda_octavia_scout-prednost-zprava

Přednost zprava je pravidlo, které řidiči stále nedodržují. Kdy platí a kdy si na něj dát speciální pozor?

Autor: Pavel Srp - Zdroj: bezpecnecesty.cz, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 19. 5. 2021


O přednosti zprava, tzv. pravidle pravé ruky se učí v autoškolách hned od začátku. Řidiči si jej musejí zažít, protože při nedání přednosti v jízdě mohou vzniknout velké škody. A to nejen na majetku, ale i na zdraví. Pojďme si tedy připomenout, na co je potřeba dávat pozor.

Co říká zákon?

Zákon 361/200 Sb. o 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích definuje přednost zprava v odstavci § 22: Jízda křižovatkou v odstavci (2) takto: „Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.“ V odstavci (1) zákon řeší situace, kdy jsou u křižovatky umístěné dopravní značky určující přednost v jízdě.

Ve zkratce to znamená, že pokud není u křižovatky jasně určena přednost v jízdě, platí právě pravidlo pravé ruky, tedy vždy dáváte přednost tomu auto, přijíždějícímu zprava. Pozor dejte také na to, že dát přednost musíte dát nejen autům a motorkám, ale i cyklistům, jezdcům na zvířatech a dokonce i skupině chodců nebo průvodcům stáda zvířat.

A jak by to mělo vypadat v praxi?

I zkušeného řidiče občas překvapí přednost zprava na místech, kde by to nečekal. Nesmí se nechat zmást hlavně na křižovatkách typu „T“, kdy jede rovně. Pojďme se ale podívat na nejtypičtější situace, kde se používá pravidlo pravé ruky.

Některé dopravní značky mají přednost před jinými. Vyznat se v tom pomůže jednoduché pravidlo

Parkoviště obchodních center

V posledních letech se nejvíce předností zprava ve městech odehrává na parkovištích obchodních center. Ta na to ale zpravidla na vjezdu upozorňují informační tabulí. Jiná situace by byla, kdyby si obchodní centrum parkoviště osadilo dopravními značkami, které by přednosti upravovaly.

V takovém případě je řidič povinen dát přednost jinému řidiči vždy, když se blíží zprava. Irelevantní v tu chvíli je to, že on by jel rovně.

Křižovatky ve tvaru „T“

Toto bývá největší oříšek. Spousta řidičů totiž na přednost zprava na takových křižovatkách zapomíná. Žijí v omylu, že pokud jedou rovně a nikam neodbočují, přednost dávat nemusejí, ale to je omyl.

Velmi hezky to popisuje toto video, které nakonec přidává i jednu velmi netradiční dopravní situaci, která také na křižovatce ve tvaru „T“ může vzniknout. Věděli byste ji projet správně?

Pozor i na některé křižovatky s dopravními značkami

I když je křižovatka osazena dopravními značkami, upravujícími přednost v jízdě, může se vám stát, že pravidlo pravé ruky budete přesto uplatňovat. Typicky jde o křižovatky, v nichž hlavní silnice odbočuje. Pokud se tak budete blížit z vedlejší silnice, budete muset dávat přednost řidiči, přijíždějícímu z jiné vedlejší silnice v případě, že ho budete mít po pravé ruce.

Stejný případ je potřeba i v případech, kdy by se na takové hlavní silnici potkala dvě auta, která by chtěla jet rovně, tedy by odbočovala z hlavní silnice na vedlejší. I zde jede první auto, které přijelo zprava.

Kruhové objezdy

V České republice máme zažito, že přednost dáváme u kruhového objezdu těm, kteří už po něm jedou, ale na to bychom si měli dát pozor. Před vjížděním na kruhový objezd je potřeba myslet na to, aby byla přednost upravena dopravními značkami, protože v opačném případě by opět platilo pravidlo pravé ruky a ti, kteří po kruhovém objezdu jedou, by museli dávat přednost těm, kteří na něj najíždějí. Pokud by totiž dopravní značky přednost neupravily, platilo by pravidlo pravé ruky.

Účelové komunikace

Pozor byste si měli dávat také v případě, kdy na silnici vyjíždíte z obytné zóny, z označeného parkoviště, čerpací stanice anebo z jiné účelové komunikace. V tu chvíli totiž přednost zprava nemáte a naopak si musíte dávat.

Postih za porušení přednosti v jízdě

Přednost v jízdě je velmi důležitým pravidlem v dopravě a odpovídají tomu i postihy, které za její porušení může policie udělit.

Dopravní přestupek lze projednat na místě, kdy může policista v příkazním řízení udělit pokutu až 2500 Kč, současně s tím vám budou do karty řidiče připsány čtyři body. Pokud tento přestupek spácháte dvakrát za 12 měsíců, můžete na 1 až 6 měsíců přijít o řidičský průkaz.

Štítky: , ,

13 názorů na “Přednost zprava je pravidlo, které řidiči stále nedodržují. Kdy platí a kdy si na něj dát speciální pozor?”

 1. Kdyz dáváte prednost zprava s velkým vozem, tak vozidlo na prednosti jede doleva úplně naslepo a vidí tam až když dostane na komoru objíždějícím vozidlem.. Kvůli prioritě rychlosti jízdy vznikají naprosto vyhrocené a zbytečné fatální nehody způsobené nepřehledností situace všech, kromě lokálních znalců. Křižovatky vypadají jako výjezd z plotu zahrady. Rozhodují o nás diplomovaní omezenci od stolu bez technické představivosti a dojde jim to až s vlastním střetem.

 2. Je to ta největší blbost co se vymyslela .
  Bydlím na sídlišti a vždy tady byla hlavní a a vedlejší ulice a nikomu to nevadilo ,pak přišel nějaký hlupák uřezaly všechny značky a teď když jedu musím přibždovat u každy odbočky na parkovišté no prostě pakárna .
  A nejlepší je že to udělají na pár ulicích a jinde zase platí Stará dobrá klasika hlavní vedlejší ..

 3. To je tak, když není žádná povinnost průběžných školení a autoškoly jsou akorát o tom mít dobře sedačku apod.

 4. Ale to nejdůležitěší tu chybí ! Když odbočuji vpravo tak taky dávám přednost zprava, můžu se potkat z autem objíždějící překážku !!! ( to, že může někdo v křižovatce předjíždět raději neuvádím, 90 procent řidičů to nechápe)

 5. Ruku na srdce….komu přijde přednost zprava přirozenější a bezpečnější ? Prostě normálnější, než VĚTŠINOU praktikovaná přednost zleva ? Třeba onen příklad z „kruháku“, v němž není moc rozumné průjezd ucpávat. A co více….kolik parkovišť u obchodních center a supermarketů v ČR na přednost zprava upozorňuje dopravní značkou ? Dobře si toho všímám a rozhodně takových moc není.
  Proč se nepoužívají do stále hustšího provozu JEDNOTNÁ a tím i jednoduchost vnášející pravidla ?
  Sice jezdím bez nehod celý život a pokutu jsem za prkotinu neměl vyšší, než 600,- Kč, ale je spousta zbytečných, nelogických i nepraktických prvků v dopravních předpisech, kterým v konečném důsledku rozumí pouze represivní orgán, když z „hříšníků“ tahá peníze.
  Jsem o tomhle přes třicet let za volantem přesvědčený, i když s tím v praxi problém nemám, ale přesto… když se nad takovými absurditami zamyslíme……?

  1. Je třeba si občas přečíst silniční zákon, ta přednost zprava platí právě tam kde nejsou značky

 6. O té přednosti z prava by se měla nějakou obrovskou kampaní určitě informovat rozsáhlá skupina cyklistů. Většina z nich o této povinnosti nemá ani nejmenší zdání.

 7. V některých místech mě dokáže vytočit,že dávám přednost zprava, a pak vidím,že tam má značku dej přednost nebo dokonce stopku.Ale já,že jedu po hlavní nemám.

 8. Přednost zprava je největší debilita která existuje žádný řidič na pravou stranu nevidí krásný výhled má doleva Kdy tato debilita bude zrušena

 9. Doufam, ze se nepletu, ale oznacene parkoviste je misto lezici mimo vozovku a tudiz na nem neplati silnicmi zakon. To plati prave napr. u tech nakupnich center, cerpacich stanic, … Proto tam neplati (pokud neni prednost resena dopravnimi znackami) pravidlo prednosti z prava, ale jedine, co plati, je dohoda ucastniku provozu.
  Prosim o overeni. Dekuji a preji mnoho stastnych km

  1. Ona spousta lidí má tuto domněnku, avšak silniční zákon se vztahuje i na chodníky a další. Ano, parkoviště, obytná a pěší zóna, stejně tak jak polní cesta a chodník v místě vjezdu na soukromý pozemek jsou mimo vozovku – jsou to účelové pozemní komunikace.

   A když se tedy nebudeme bavit o parkovišti, ale správně účelové pozemní komunikace, do které parkoviště spadá, tak zajisté zjistíme, že na ně zákon dobře myslí.

   Zmínil jste i čerpací stanici – ano, i zde platí zákon o provozu na pozemních komunikacích – tudíž při výjezdu od stojanu platí přednost z pravé strany.
   Mimochodem, věděl jste, že na čerpacích stanicích jste že zákona povinen pustit před sebe jakékoliv vozidlo integrovaného záchranného systému? (hasiče, policii, záchranáře,…)

  2. V tom případě, až se vám stane u obchoďáku dopravní nehoda, neobtěžujte Policii a dohodněte se.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru