Nedostatek nových aut se projevuje i zvýšeným zájmem o ojetiny. Jsou ale všichni prodejci ojetých vozidel ke svým zákazníkům féroví? Nesprávné uvádění ceny, lži o technickém stavu vozidla, evergreen přetočeného tachometru nebo vyvíjení časového nátlaku při uzavírání smlouvy. Jak se šmejdským praktikám autobazarů bránit?
Podvádění s cenou
Inzerce ojetiny na internetu, prohlídka v bazaru, zkušení jízda. Většinou po celou dobu výběru ojetého vozu prezentují autobazary i jeho cenu. Logicky, cena je to první, co každého spotřebitele zajímá. Jaké je však překvapení spotřebitelů, když se na konci celého procesu vybírání ojetiny pečlivě začtou do smlouvy a pár vteřin před jejím podpisem zjišťují, že je všechno jinak a cena je o tisíce vyšší. Autobazary si totiž naúčtují tzv. dodatkové služby. Může jít o různá pojištění, poskytnutí zvláštních certifikátů, bonusových kartiček na nejrozmanitější služby apod. „Spotřebitel obvykle nemá možnost tyto doplňkové služby odmítnout, autobazar ho postaví před ultimátum. Kup auto i s doplňky, které spotřebitel většinou nechce a nepotřebuje, nebo běž o dům dál,“ popsala ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Záludnost autobazarů spočívá v tom, že spotřebitel poté, co prošel celý proces vybírání auta, nemá už chuť investovaný čas zahodit a odejít bez auta. A tak smlouvu se skřípěním zubů podepíše. Váš podpis nic nemění na tom, že popsaný vychytralý postup autobazarů je nezákonný a je na místě obrátit se na Českou obchodní inspekci. Pokud doplňkové služby nejsou vůbec zahrnuty ve smlouvě, nemusíte je platit, i kdyby je autobazar poskytl a jejich zaplacení požadoval.
Rodinná auta do půl milionu korun: Vybrali jsme pět vhodných ojetin
Přetočený tachometr, nebezpečný „krasavec“ nebo volavka
Dlouhodobý nešvar nepoctivých prodejců ojetin v podobě přetáčení tachometrů se už od 2014 považuje za trestný čin, ne pouze za přestupek. Stačí, aby si prodejce přilepšil díky přetočení o víc než 10 tis. korun, což je při dnešních cenách aut i jen pár tisíc stočených kilometrů. Přitom tachometry se běžně stáčí o desítky tisíc kilometrů. Nejčastěji bude podvodníkům hrozit až 5 let za mřížemi, padat mohou i tučné pokuty. V případě, že se stanete obětí této rozšířené praktiky, obraťte se na Policii ČR.
Častý problém je i chybějící informace o tom, že auto bylo bourané. Nehodu má za sebou asi čtvrtina pětiletých a víc než polovina desetiletých aut. U bouraných aut je nejdůležitější, jak proběhla oprava. Praxe: Auto dostalo ránu z boku a má zaražený práh. Výrobce doporučuje celou část vyříznout a přivařit nový díl. Oprava ale proběhla vytažením a vykytováním. Ačkoliv je na pohled vše v pořádku a auto vypadá krásně, práh už nemá svou původní pevnost a není 100% bezpečný.
A konečně je tu tzv. volavka, tedy inzerát na ideální auto, které ale neexistuje. Praxe: Najdete slibně vypadající inzerát na časté modely (Škoda Octavia nebo Fabia, Ford Mondeo, …) a natěšení se vydáte do autobazaru. Tam vám prodejce sdělí, že před chvílí s vozem bohužel odjel jiný zákazník. „Cíl je pochopitelně jediný – dostat spotřebitele do autobazaru a dotlačit ho ke koupi jiného auta, na které by se za normálních okolností nikdy ani nepřijel podívat. Jde o ukázkovou klamavou obchodní praktiku a něco takového neváhejte ohlásit České obchodní inspekci,“ uvedla Eduarda Hekšová.
Bezpečný nákup ojetiny
Buďte aktivní a ptejte se předem na všechny důležité informace. Využijte k tomu nejen prodejce, ale všechny dostupné důvěryhodné zdroje:
- přes VIN kód (je na zadní straně malého technického průkazu): je možné zjistit rok výroby, zda není ojetina předmětem leasingu, servisní historii, zda nebyla bouraná a další údaje
- vůz si pečlivě prohlédněte (rez, spáry mezi díly karoserie, souměrnost spojů nebo nosné části podvozku); pokud autům nerozumíte, vyplatí se požádat odborníka
- absolvujte zkušební jízdu včetně razantních změn směru a prudkého brzdění
- pečlivě čtěte smlouvy a nenechte si vnutit drahé nadstandardní položky, které ve skutečnosti nejsou povinné a vy je nepotřebujete
- věty prodejců jako „na tento vůz mám dalších 10 zájemců“ s klidem ignorujte, nenechte se dostat pod tlak
- a jakkoliv to může znít samozřejmě, tak především se nebojte smlouvu neuzavřít, jakmile něco nehraje