RZ-propadla_STK

Pokud vám skončila platnost technické kontroly, platí v současné době berlička v podobě jejího prodloužení o 10 měsíců. Ani tak byste ovšem její provedení neměli příliš odkládat. Pokud vám však technická kontrola propadla i s prodlouženou lhůtou, měli byste zpozornět. Co vám v takovém případě hrozí?

Propadlá technická kontrola = „nepojízdné auto“

Jakmile vám skončí platnost technické kontroly, měli byste své auto odstavit a nejezdit s ním po silnicích. Důležitý je v tomto případě přímo konkrétní den, nespoléhejte se na to, že na známce máte platnost uvedenou jako kalendářní měsíc. Dnes už totiž policisté mají on-line přístup do databáze, takže vidí přesný konec platnosti. Od té chvíle je TK prostě a jednoduše neplatná.

Přečtěte si také:  Technická kontrola bude opět přísnější. Možná se vám nevyplatí ji odkládat

Jakmile autu skončí platnost technické kontroly, nesmíte s ním na pozemní komunikace vůbec vyjet. I na STK ho budete muset přivézt na odtahovce nebo na podvalníku. Pokud auto technickou kontrolou projde a bude mu prodloužena, domů už může odjet po vlastní ose po silnici.

Když vás zastaví policie, má dvě možnosti

Pokud by vás policie s propadlou technickou kontrolou na silnici zastavila, bude hodně záležet na tom, jak vaše auto vypadá.

Přečtěte si také:  Platnost STK má jasná pravidla. Pozor na tyto mýty

Pokud bude na pohled v dobrém stavu, policisté vám mohou na místě uložit pokutu do 2000 Kč. Pokud by se tento přestupek řešil ve správním řízení, pokuta bude v rozmezí 1500 Kč až 2500 Kč. Jde typicky o situace, kdy na to, že vám skončila technická, zapomenete anebo si nevzpomenete a neuděláte ji včas, ale o své auto se staráte.

Pokud ovšem pojedete autem, které bude zjevně ve špatném technickém stavu, pak je postih mnohem horší. V tomto případě se to bude řešit ve správním řízení a můžete dostat pokutu 5000 Kč až 10 000 Kč, ale zároveň vám bude připsáno 5 bodů do karty řidiče. Hrozí také zabavení řidičáku na 6 až 12 měsíců. Policisté vás s autem nenechají odjet a budete ho muset nechat odtáhnout.

Nehoda s autem bez platné technické kontroly?

Poměrně velkým problémem může být také situace, pokud byste s autem bez platné technické kontroly nabourali. Pojišťovny budou případy posuzovat zpravidla individuálně a opět bude hodně záležet na tom, v jakém technickém stavu vaše auto je. 

Přečtěte si také:  Poradna: Měli jste dopravní nehodu? Víte, co dělat?

Pokud je ve špatném technickém stavu, pak pojišťovna může náhradu škody vymáhat po vás. Nemusí jít ale jen o tisícové částky za opravu jiného automobilu, ale o miliony nebo desítky milionů, pokud bude nehoda velká a vyžádá si třeba i dlouhá léčení zraněných účastníků nehody.

20 komentáře

 1. Takže,zase novináři neví o čem psát.Pokud to nejsou bludy,tak nesmasly určitě.Snad každý rozumný majitel si STK hlídá a nemá zájem o odstavení auta a pokutu.Já osobně jezdím 55.let anikdy jsem to neprošvih,no to STK.
  Mějte se hezky a mnoho štasných kilometrů….

 2. U nás je možná pardon , předtím to bylo na 6 měsíců, teď tam dali 10( pochopitelne že sčítat se to nesmi). Ale pozor při cestě do zahraničí. Konkrétně Rakušané to neuznavaji a myslím ze Němci také ne. A i když je to prodloužení a budete mít nehodu , pojišťovna bude posuzovat technicky stav. Pokud pojedete ve vraku nedostanete nic . Prodloužení platnosti STK vám není nic platné. Pojišťovny mají své zákony a řeknou vám ze tohle prodlouzeni je pro Policii ne pro ně.

 3. Ano přesně tak . Je to lumpárna . Zastavila mi policie kamion , propadlá stk v době automatického prodloužení o 10 měsíců . Chtěli dát řidiči pokutu a mě ke správnímu řízení . Řidiči jsem doporučil pokutu neplatit , tak šel také ke správnímu řízení . A dobře jsme udělali , jelikož vyjádření bylo jasné . Nařízení EU je nadřazeno našim zákonům , pokud vláda neudělá proti tomuto nařízení patřičný krok aby ho přehlasovala . A to neudělali. Takže pouze straší lidi , jelikož na stk je poloprázdno .

 4. Jsem bohužel uzavřen v Australii až budeš do příštího roku.( Corona virus .) Auto mam v Praze v Garáži pojištěné, ale Technický průkaz propadl již před rokem. Přiletím do Prahy až v Květnu 2022. Do Garáže kde dělají STD je to 5 minut Autem. Když tam dojedu, vysvětlím situaci, že jsem právě přiletěl ze Sydney, bude to v pořádku ? Mohli byste mi prosím poslat e-mail s vaším názorem co bych mněl udelat ?

  • Budete na STK muset auto dovézt na odtahovce, na silnice bez platné TK nesmí. Technikovi na STK je jedno, jak jste tam přijel (i když nebude mít technickou platnou), ale nesmí vás zastavit po cestě policie.

   • Ono to není všude pravda,poněvadž jsem na jedné STK čekal jak blbec objednaný přesně na čas,přijelo auto po vlastních a zacoufalo na STK kde ostatní vyjíždí.Tak jsem si počkal a to autíčko za 30.minut vyjelo s nálepkou STK,OK.No bordel na n-tou !!!

  • STK otvírají ráno.
   Takže v 6 ráno vyraž, a nikdo z policie ani nevzdechne, aby takhle brzo někoho kontroloval. Mám věčně něco propadlýho, takže zkušenost mám letitou….

 5. Platnost technické je NAŘÍZENÍM EU Prodloužena o 10 měsíců!!! Takže si najděte redaktoři seriózní práci a běžte dělat něco užitečného a nepište bludy které si vycucate z prstu.Jistě nemáte ani vystudovanou žurnalistiku, jinak byste si to nedovolili napsat. To stejné platí v případě nehody. Zkuste se někdy informovat na vyšších místech, například tam odkud nařízení přišlo než něco napíšete.

   • Mate ve všem pravdu , ten redaktor nic neví nebo uplacen a má nařízeno psát co mu nařídil jeho nadřízený.

  • Nějak nechápu váš komentář, Martine, když se přesně tohle píše v prvním odstavci: „Pokud vám skončila platnost technické kontroly, platí v současné době berlička v podobě jejího prodloužení o 10 měsíců.“ Kde máte ten blud?

   A myslíte, že to platí absolutně? Neplatí, protože těm, kterým propadla před rokem a byla podobným EU nařízením prodloužena, už neplatí.

  • A mě bylo vždy divné, když nás na základní škole učili porozumět textu. Přišlo mi až absurdní, že by si někdo přečetl článek a nevěděl, co se vlastně píše a co je obsahem.
   Bohužel v dospělosti, kdy mi bude skoro 40, potkávám podobné lidi, jako je zde Martin až překvapivě často a člověka udiví, jak se čertí nad něčím, co jim bylo vysvětleno hned v prvním odstavci. 😉

Přidat komentář