subaru forester klic

Pozor na ojetá auta v exekuci. Mohli byste přijít o auto i o peníze

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Sdružení na ochranu vlastníků automobilů - Foto: Pavel Srp - 22. 6. 2024


Ze souhrnných statistik exekucí v České republice vyplývá, že je u nás bezmála 800 000 osob v exekuci, což je asi 7,5 % obyvatel. Tyto statistiky se negativně promítají i do trhu s ojetými automobily, a proto si při koupi od soukromého prodejce dejte pozor, jestli vůz není předmětem exekučního řízení.

“Jen za prvních pět měsíců 2024 se na SOVA obrátilo 37 osob s průměrnou škodou přesahující šest milionů korun, kteří koupili automobil zatížený exekucí a vůz jim byl následně zabaven exekutorem,” říká Zbyněk Veselý, předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Vůz, který si soukromá osoba koupí a následně se zjistí, že je předmětem exekučního řízení, je zabaven policií. Nový majitel je povinen vůz vydat policii a následují dlouhé soudní spory o vrácení peněz. V tu chvíli se nový majitel obrací na dlužníka, jehož majetek je v exekuci.

I přesto se takové vozy ve velkém prodávají prodávají, a to zejména na neregulovaném trhu mezi soukromníky a prostřednictvím neregulovaných prodejních míst typu bazos.cz. Kupujícím pak po zjištění, že jich nový vůz je zatížen exekucí, zbývají jen oči pro pláč a domoci se vynaložených peněz je v praxi téměř nemožné.

Ojeté vozy a zajeté nekalé praktiky autobazarů. Při nákupu ojetiny si pořád musíte dávat pozor

”Jedním z řešení, které by mohlo být efektivní a omezit podvody s exekucí zatíženými auty, je propojení registru exekucí a registru vozidel. Vozy, které se stanou předmětem exekučního řízení, by se zaplombovaly a nebylo by možné je legálně přepsat,” dodává Veselý.

Jak se vyhnout koupi vozu v exekuci?

 1.  Ověřte si historii vozu
  Před nákupem ojetého vozu je důležité si prověřit jeho historii. Po zadání kódu VIN zjistíte historii vozu, počet najetých kilometrů, kontroly na STK, zda-li byl vůz poškozen, registrován jako taxi a mnoho dalšího. V Centrální evidenci exekucí pak lze zjistit, zda-li je vůz předmětem exekučního řízení.
 2. Dejte si pozor na cenu
  Podezřele výhodná cena může signalizovat, že s vozem nejsou v pořádku všechny právní nebo technické aspekty.
 3. Právní pomoc
  Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na právníka, který se specializuje na problematiku exekucí a prodeje ojetých vozidel.
 4. Nakupujte ojetiny u prověřených autobazarů
  Velké autobazary vám automaticky poskytují záruku prověření vozu ještě před tím, než ho přijmou do prodeje. Klasické autobazary prověřují jak totožnost majitele ojetiny, kód VIN, ale i registr exekucí, a dávají tak záruku kupujícím, že jimi nabízené vozy jsou opravdu v pořádku.

Nákup ojetého vozu je skvělým řešením, jak získat spolehlivý automobil za výhodnou cenu, ale jen za předpokladu, že nepodceníte důsledné prověření ještě před koupí.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru