skoda_fabia-nehoda-praha-brezen_2022- (3)

Pozor na nehody s auty z Ruska. Jejich povinné ručení v Evropě od června neplatí

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Ilustrační foto: Policie ČR - 31. 5. 2022


V souvislosti s válkou na Ukrajině, kterou násilně okupuje Rusko, se na našich silnicích začaly ve větší míře objevovat auta z Ukrajiny, ale právě i z Ruska. Auta z Ukrajiny a případné nehody s nimi řeší Česká kancelář pojistitelů (ČKP) a její fond, s řidiči z Ruska je to jinak. Ti mají povinnost si uzavřít speciální pojištění už při vstupu do EU, respektive do toho kterého státu. Jejich ruské pojištění tady totiž neplatí.

Proč tomu tak je nám vysvětlila Veronika Pavlisová z ČKP: „V květnu 2022 začaly státy EHP (Evropského hospodářského prostoru – pozn. redakce) postupně vypovídat Rusku a Bělorusku bilaterální smlouvy o zárukách za zelené karty. Roční výpovědní doba uplyne 31. 5. 2023 ve 23:59. Od 1. 6. 2023 nebudou motoristům z Ruska a Běloruska na hranicích uznávány zelené karty vydané ruskými/běloruskými pojišťovnami a budou muset při vstupu do prostoru EHP uzavírat hraniční pojištění. Povinnost uzavřít hraniční pojištění má řidič vozidla registrovaného v cizině, na něž se nevztahuje záruka o existenci pojištění od národní kanceláře pojistitelů cizího státu, respektive na ty řidiče, kteří nejsou držiteli platné zelené karty.“

Případných nehod s auty z Ukrajiny se není třeba bát. Škody kryje Česká kancelář pojistitelů

Pokud dojde k nehodě s vozidlem z Ruska nebo Běloruska, bude tedy škody hradit ten subjekt, se kterou řidič uzavřel hraniční pojištění. „Zpravidla to tedy bude národní kancelář pojistitelů státu, na jehož hranicích se hraniční pojištění uzavřelo,“ dodala Pavlisová.

V každém případě je nutné k takovým nehodám volat policii. A poradit se můžete také přímo s ČKP.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru