Povinné ručení na kroupy nestačí. Havarijní pojištění ano, ale proplacení škod může zhatit spoluúčast

Od Anina Russová | Foto: Direct pojišťovna - 28. 6. 2022


Teplé letní počasí s sebou přináší hrozbu silných bouřek a krupobití. Ti, kteří parkují v garážích, mohou být v klidu, ale ti ostatní s příchodem temných mraků musí buď doufat nebo si auto připojistit. Obyčejné povinné ručení totiž škody způsobené krupobitím nebo bouřkou nespasí. K tomu je potřeba buď speciální připojištění nebo havarijní pojištění. Ovšem ta v některých případech nemusí pomoci.

Přečtěte si také:  Havarijní pojištění v 5 otázkách a odpovědích

Pojištění proti živlům

Kroupy mohou být hodně nebezpečné. Byly dokonce zaznamenány případy, kdy byly velké asi jako tenisový míček. A když si k tomu připočteme, že jejich rychlost může být až 170 km/h, je jasné, že karoserie auta nebo skla či světlomety nemají šanci odolat. A opravy nemusí být levné. „Zrovna nedávno jsme platili opravu na Škodě Citigo, kterou poničily kroupy v Německu. Oprava stála 81 237 Kč,“ uvedl Jan Kokeš z Direct pojišťovny. Cena opravy se pohybuje od počtu důlků na karoserii, druhu laku, celkovém poškození a mnoha dalších faktorech.

Živelní pohromy způsobují i na autech milionové škody

Ideální je si vůz připojistit proti živlům. Ceny takového pojištění a jeho obsah se můžou v rámci jednotlivých pojišťoven lišit, ale většinou kromě krup umí vyřešit také povodně, úder blesku, vichřici, ale třeba i pád stromu. Je ale dobré se ujistit, že v pojištění jsou zahrnuta i skla auta.


Spočítejte si u nás nejvýhodnější autopojištění
Kalkulačka: povinné ručení

Havarijní pojištění pomůže jen někdy

Ti, kteří mají sjednané havarijní pojištění jsou kryti i v případech živelných pohrom, tedy i krup. Zatímco totiž povinné ručení kryje škody těm, kterým je způsobíte, havarijní řeší škody způsobené svépomocí či neznámým pachatelem, kterým je v tomto případě i příroda. Ovšem záleží na tom, jak je postavena smlouva. Některé levnější pojistky mohou mít zrovna živel ve výjimkách, ideální je tedy takzvané „all-risk“ pojištění, ve kterém je zahrnuté vše.

Přečtěte si také:  Měla sex v autě a nakazila se virem HIV. Pojišťovna jí má podle arbitra zaplatit odškodnění z povinného ručení

Problém může nastat v případě spoluúčastí, která je nedílnou součástí havarijní pojistky. Záleží totiž na tom, jak vysoká spoluúčast je v pojistce stanovena. Ve chvíli, kdy je stanovena například na 10 000 Kč a škoda na autě je 9 000 Kč, pojišťovna nic nezaplatí.