Generali_auto-mania.cz_Havarijni_pojisteni
Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Havarijní pojištění chrání peněženky řidičů pro případ nehody nebo poškození vozu. Jak „havarijko“ funguje a pro koho se vyplatí?

Na co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vlastním vozidle vzniklé při nehodě, po napadení vandaly či zloději nebo během živelní události. Pokud vám škodu na vozidle způsobila třetí osoba, zaplatí se újma z jejího povinného ručení, pokud si ale škodu na autě zaviníte sami, buď musíte sáhnout do vlastní kapsy, nebo – jestliže máte sjednáno havarijní pojištění – zaplatíte jen spoluúčast.

Přečtěte si také:  Nehoda, kterou způsobí nepojištěný řidič, může snadno skončit až u soudu a exekucí

Je havarijní pojištění povinné?

Ne, havarijní pojistka je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné pojištění. Platí na území ČR, po celé EU, nebo dokonce po celém světě, a to dle produktu a pojišťovny. Můžete si také sjednat jen krátkodobou variantu či využít možnosti současného sjednání povinného ručení i havarijního pojištění, a získat tak od instituce slevu.

Co kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje situace, při kterých vznikla škoda na vašem voze bez zavinění cizího řidiče. Jedná se zejména o:

  • neúmyslné poškození vozu vlastní vinou – nabouraná náprava při couvání, odřený lak, poničený světlomet apod.,
  • odcizení vozidla,
  • vandalismus,
  • škoda v důsledku živelní pohromy (krupobití, pád sněhu, pád stromu atd.).

Komu se vyplatí havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se vyplatí zejména majitelům nových a dražších aut. To však neznamená, že pro vozidla starší 10 let nebo levnější modely nemá smysl sjednávat pojistnou ochranu – můžete využít třeba dílčí připojištění k povinnému ručení, které auto a jeho posádku ochrání při specifických situacích (střet se zvěří, prasknutí čelního skla, úrazové připojištění řidiče atd.).

Přečtěte si také:  Proč je pro povinné ručení kalkulačka praktickým pomocníkem? Ukáže nejlepší cenu

Jak je to s havarijním pojištěním a spoluúčastí?

Sjednání havarijního pojištění je podmíněno spoluúčastí – udává se jako fixní částka, v procentech, anebo v procentech s minimální fixní částkou. Pokud vzniklá škoda nepřesáhne sjednaný limit, platí si opravu sám pojištěný. Např. máte-li sjednanou spoluúčast ve výši 5 %, minimálně však 5 000 Kč, hradíte všechny opravy do 5 000 Kč sami – při opravě za 10 000 Kč zaplatíte opět jen 5 000 Kč a o zbytek nákladů se postará pojišťovna. Limity spoluúčasti si určují pojišťovny samy a liší se i podle produktu.