Porsche_Targa_911-oslava_50_let-Porsche_Design- (1)

Porsche Design slaví 50. výročí. Oslava zahrnuje speciální předměty, ale i speciální 911

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche - 21. 1. 2022


Značka Porsche Design slaví 50 let. Společnost Porsche AG, výrobce sportovních automobilů, se připojuje s gratulacemi a pro tuto příležitost připravila dvojici speciálních automobilů: aktuální Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design a historické Porsche 911 S 2.4 Targa z roku 1972, které bylo restaurováno dílnou Porsche Classic a je staré přesně tak dlouho, jako firma Porsche Design. Obě exkluzivní Porsche spojuje barevné schéma připomínající legendární chronograf, který v roce 1972 navrhl profesor Ferdinand Alexander Porsche, přičemž exteriéru i interiéru obou „devětsetjedenáctek“ dominuje černá barva. Vedle nich Porsche Design představuje rovněž limitovanou edici hodinek Chronograph 1 – 1972. Výročí oslaví také Porsche muzeum a to speciální vlastní výstavou zahájenou 19. ledna 2022.

„Když přehodnotíte funkci nějaké věci, forma se vytvoří jaksi sama od sebe,“ popsal kdysi F. A. Porsche proces, který dodnes pohání inženýry a designéry v Porsche Design. V roce 1972 F. A. Porsche se svým bratrem Hansem-Peterem založil značku Porsche Design. Konstruktér modelu 911 si přál firmu, která by přenesla principy a ducha automobilky Porsche daleko za hranice automobilismu. Povedlo se a Porsche Design se již dávno stala mezinárodně uznávanou prémiovou značkou lifestylových produktů, známých svojí estetikou, designem a také funkčností.

Exkluzivní speciální edice: moderní pojetí designové klasiky

Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design je limitovaná série 750 vozů s funkcionalitami inspirovanými ikonickým designem F. A. Porsche. Kromě kompletně černého vnějšku asociuje minulost také interiér, který zdobí klasické kostkované středy sedadel Sport-Tex a červená sekundovka palubních hodin Porsche Design Subsecond v paketu Sport Chrono, který je součástí standardní výbavy.

Porsche_Targa_911-oslava_50_let-Porsche_Design-3

Zvláštní série vychází z modelu 911 Targa 4 GTS a lze ji aktuálně objednávat za cenu od 185 606 eur, k oficiálním prodejcům Porsche by první kusy měly dorazit v dubnu. Klienti si můžou rovněž zakoupit speciální verzi nové edice legendárního Chronographu I. Detaily hodinek jako je číslo edice a nátah ve tvaru kola podtrhují spojení s vozem 911 Edition 50Y Porsche Design.

Zcela unikátní: 911 S 2.4 Targa se signaturou F. A. Porsche

V posledních dvou letech oddělení Porsche Classic pracovalo na jedinečném projektu oslavujícím 50 let značky Porsche Design. Unikátní model 911 S 2.4 Targa z roku 1972, tedy z doby založení Porsche Design, byl restaurován za účelem kulatého výročí. „Naší vizí bylo vytvořit historický protějšek k novému modelu Porsche Design 911 Edition 50Y,“ vysvětluje Ulrike Lutz, vedoucí Porsche Classic. „S pomocí nového programu ‚Sonderwunsch‘ jsme byli schopni realizovat myšlenku jedinečné dvojice vozidel. Úkolem konstruktérů a restaurátorů bylo pečlivě přenést specifikace nového vozu na původní klasiku.“

Historický vůz Porsche 911 T 2.4 Targa z roku 1972 byl ve špatném stavu a chyběly mu některé díly. Zatímco standardně by to byla velmi složitá výchozí situace restaurátorského projektu, v tomto případě to pro plánované úpravy nebylo důležité. Odborníci Porsche Classic kompletně upgradovali motor a podvozek na specifikaci verze S. Svého času špičkový model měl zdvihový objem motoru 2 341 cm3, který generoval výkon 190 koní při 6 500 otáčkách a byl vybaven mechanickým vstřikováním paliva.

Porsche_Targa_911-oslava_50_let-Porsche_Design-2

Na počest zakladatele má toho jedinečné vozidlo stejné barvy jako legendární Chronograph, který Ferdinand Alexander Porsche navrhl v roce 1972. Interiéru dominuje černá barva, boky zdobí klasické pruhy s platinovým saténovým povrchem a nápisem Porsche Design.

Vrcholným dílem je provedení ochranného oblouku Targa v provedení platinum-satén coby novodobé interpretaci kartáčované nerezové oceli původního klasického modelu. Nápis Targa je zhotoven v matně černé barvě a na grilu zadní kapoty motoru trůní znak „Porsche Design 50th Anniversary“ s reprodukcí podpisu
F. A. Porsche.

Další výroční produkty a příslušenství

Pro všechny fanoušky značky Porsche a hodinek představuje Porsche Design rovněž limitovanou edici Chronograph 1 – 1972 s historickým logem a nápisem. Tato limitovaná série v počtu 500 kusů není nijak vázána na speciální sérii vozu a je volně k dispozici v síti Porsche Design.

Speciální kolekce módy, sportovního oblečení, obuvi, zavazadel, doplňků a brýlí v limitované sérii doplňuje jubilejní nabídku značky Porsche Design.

Porsche Design

„Dobrý design musí být upřímný,“ zdůrazňoval vždy F. A. Porsche. Navrhl legendární Porsche 911 a v roce 1972 založil designérské studio. Generální ředitel Roland Heiler a jeho tým dodnes ctí filozofii zakladatele a řídí se jí. S použitím autentických materiálů navrhují pečlivě promyšlené, funkční a nadčasové produkty s puristickou estetikou. Řadí se mezi ně například hodinky, sluneční brýle, zavazadla a kožené zboží.

S pobočkami v Zell am See, Berlíně, Ludwigsburgu, Los Angeles a Šanghaji nabízí Porsche Design designérské služby také mezinárodním klientům. Výsledkem bývá prvotřídní spotřební zboží, průmyslové výrobky či sportovní vybavení značek Elan, KEF, LaCie, Morita či Panasonic.

Porsche_Targa_911-oslava_50_let-Porsche_Design-4

Rozhodující roli v produktech studia F. A. Porsche hraje výběr materiálů. Titan a uhlík z nich mohou udělat společníky na celý život a přidávat nové, nečekané funkce. Kombinace tradičních, poctivých designových přístupů s ambiciózními inovativními postupy mění produkty běžné denní potřeby na skutečně exkluzivní předměty.

Speciální výstava v muzeu Porsche

Muzeum Porsche oslaví 50. výročí značky Porsche Design výstavou, která potrvá do 11. července 2022. Část bude obsahovat informace o životě F. A. Porsche, jeho filozofii designu a o jeho obrovském tvůrčím vlivu. Vystaveny zde budou také exponáty mnoha produktových řad pokrývající období 50 let.

Symbolem zrodu značky Porsche Design jsou hodinky Chronograph I. Na výstavě budou k vidění nejen dvě verze těchto legendárních hodinek, ale také řada dalších exponátů designově odkazující na Chronograph I. Návštěvníci můžou obdivovat například sluneční brýle P8478 aviator, chronografy Monobloc Actuator s integrovanými stopkami stejně jako dýmku P3613 a mobilní telefon P9521. Mezi exponáty vystavenými na balkoně Porsche muzea nechybí ani Porsche 993 Speedster, který vlastnil sám F. A. Porsche. Stejně jako typ 904, který popsal jako své mistrovské dílo. A samozřejmě na výstavě nemůže chybět dvojice sportovních vozů Porsche: restaurovaný model 911 S 2.4 Targa z roku 1972 po boku nejnovějšího typu 911 Edition 50Y Porsche Design.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru