Policisté udělili historicky nejvyšší pokutu za odmítnutí kontrolního vážení

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 3. 2. 2022


Přetížená nákladní auta patří dlouhodobě k velkému problému našich silnic. Pokud pomineme to, že se výrazně podílejí na jejich špatném stavu, jsou pro ostatní řidiče velmi nebezpečné. Proto se na ně policie poměrně často zaměřuje, ale až do konce uplynulého roku byly pokuty směšně nízké. Především pak za odmítnutí kontrolního vážení. To se ale 1. ledna změnilo.

Se začátkem letošního roku totiž platí novela zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která celníkům a policii umožňuje na místě udělit pokutu až do výše 100 000 Kč. A to je velký skok od původních maximálně 30 000 Kč.

A jak ukazuje příklad z Vysočiny, policisté se rozhodně nezdráhají po tak vysoké pokutě sáhnout. V rámci kontrol nákladních aut tam na silnici I/38 na okraji obce Horky policisté narazili na náklaďák plný dřeva. Vyzvali 25letého šoféra, aby absolvoval nízkorychlostní vážení, které ale odmítl. Podle policie řidič moc dobře věděl, že jede přeložený. Možná ale nevěděl, co ho čeká. Za toto odmítnutí byla řidiči na místě udělena vůbec nejvyšší možná pokuta, a to právě oněch 100 000 Kč. Jen pro úplnost dodáme, že pokuta je na místě, protože řidičům kamionů a nákladních aut absolvování kontrolního vážení nařizuje zákon 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích.

Na Vysočině se přetíženým náklaďákům policie věnuje poměrně často a jak potvrdil tamní vedoucí dopravní policie David Jirák, budou v tom pokračovat. „Velmi důkladné kontroly zaměřené na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel probíhají v našem kraji v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcí a v rámci běžného výkonu služby policejních hlídek odboru služby dopravní policie téměř denně a budou se stejnou intenzitou pokračovat i v letošním období. Bude to jedna z priorit odboru služby dopravní policie v rámci Vysočiny,“ řekl.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru