Policisté se zaměřili na předjíždění kamionů. Pokutu si z D1 odneslo několik desítek řidičů

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 16. 3. 2022


Pokud bychom mezi řidiči osobních aut udělali průzkum toho, co je na silnicích nejvíc štve, jsme si jisti, že by se na čelních příčkách umístilo předjíždění kamionů na dálnici. Je to nebezpečné, nepříjemné a na řadě míst dokonce zakázané. To ale některé řidiče nákladních aut od tohoto manévru neodradí. I proto se na předjíždění kamionů před nedávnem zaměřilo několik policejních hlídek. Kontroly probíhaly na dálnici D1 a přinesly několik desítek pokut.

Výsledek akce nedopadl pro řidiče nejlépe

Policisté hlídkovali na několika úsecích dálnice D1, přičemž jim v práci pomáhal mimo jiné i speciální monokulární dalekohled. I ten pomohl k odhalení mnoha přestupků, především zmíněného zákazu předjíždění. Řidičů, kteří se právě tohoto přestupku dopustili, bylo nakonec 27. Někteří s policisty vše vyřešili na místě, další byli předání do správního řízení.

Přečtěte si také:  Policisté vyrazili na dálnici s týmem specializovaným na kamiony. Rozdali pokuty za více než 300 000 Kč

Policisté se ovšem zaměřili i na další řidičské nešvary a nestačili se divit. Během akce bylo zkontrolováno na 400 řidičů a nějaký prohřešek byl řešen u poloviny z nich. Kromě předjíždění šlo často o překročení rychlost, nepoužití bezpečnostních pásů nebo telefonování za jízdy.

Předjíždění kamionů má svá pravidla

Jsou to dva roky, kdy na vybraných úsecích některých dálnic v Česku platí zákaz předjíždění kamionů. Celkem jde o 145 kilometrů dálnic, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že řidiči často zákaz ignorují. Především na začátku dálnice D5 ve směru na Plzeň to někdy vypadá, jako kdyby tam žádný zákaz ani nebyl.

Z pohledu zákona je takové předjíždění nedovolené, a dokonce jde o tak vážný přestupek, který není možné s řidičem řešit na místě. Vzhledem k tomu, že za něj hrozí několikatisícová pokuta, sedm trestných bodů a zákaz řízení, je automaticky předáván do správního řízení.

Přečtěte si také:  Zastropování cen, odklad splátek i zrušení daní. Dopravci kvůli svým požadavkům blokovali hlavní tahy v ČR a příště chtějí přitvrdit

A řidiči náklaďáků by navíc neměli zapomínat na to, co o jejich předjíždění říká zákon. V paragrafu 36 se totiž píše: „Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 metrů, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy.“

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek