Policisté se zaměřili na kamiony parkující na dálnici. Během jediné kontroly rozdali desítky pokut

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 21. 5. 2022 27

Odstavený kamion na sjezdu z dálnice, na jeho nájezdu nebo v odstavném pruhu není v Česku nic moc neobvyklého. Kamioňáci, kteří takto zaparkují ale riskují nejen pokutu, ale také fakt, že způsobí dopravní nehodu. Právě proto se na tak špatné parkování nákladních aut zaměřují policisté.

Poslední velká policejní akce zaměřená na špatně parkující kamiony se odehrála na Vysočině v lednu letošního roku. A od té doby, byť tehdy policisté rozdali 42 pokut, přičemž kamioňáky zároveň vykázali z místa, se zjevně nic moc nezměnilo.

Přečtěte si také:  Řidič kamionu vytlačil ze silnice svého kolegu i policisty. Předjížděl tam, kde neměl

Znovu se policisté z Vysočiny na kamiony parkující na naprosto nevhodných místech posvítili jen před pár dny. A znovu rozdali spoustu pokut. Jen během ranních kontrol policisté řešili 24 řidičů kamionů, kteří při povinné přestávce parkovali na místech, kde neměli. A nejde jen o to, že špatně parkují. „Parkování kamionů v odstavných pruzích, na sjezdech a nájezdech na dálnici D1 je obrovským nebezpečím pro ostatní řidiče. Stojící vozidlo může řidič v noci snadno přehlédnout,“ vysvětlila policie na svém twitteru. Problém totiž je, že kamion zaparkovaný na dálnici v odstavném pruhu nemusí být dobře vidět. Stejně tak na nájezdu či sjezdu. Pokuty se pak v těchto případech mohou ve správním řízení dostat až na 5000 Kč.

V diskuzi pod policejním příspěvkem se objevil názor, že pokud kamion stojí v odstavném pruhu, vlastně nic neporušuje. To je ale velký omyl. Jak už ostatně pojem odstavný pruh naznačuje, není určen pro parkování. Slouží výhradně pro nouzové odstavení nepojízdného vozidla.