Víte o tom, že policie na základě požadavků pražského magistrátu mohou v ulicích měřit emise? Funguje to už od jara letošního roku a policisté, kteří si ke kontrole emisí a filtru DPF namátkově vybírají auta v pražských ulicích, dokonce k těmto úkonům od magistrátu dostali speciální přístroj. Policisté ke kontrole přistoupí ve chvíli, kdy se jim nezdá kouřivost auta, tedy pokud mají pocit, že má řidič nějaký technický problém na výfukovém potrubí, mohou mu emise změřit. Pokud je takovou kontrolou zjištěno, že auto vykazuje vysoké emise, odešlou policisté řidiče na STK k velkému měření emisí.

Asi nejvíce se o těchto kontrolách mluvilo v souvislosti s velkým zátahem na pseudo-historická auta a autobusy pro turisty. Většina byla v až děsivém technickém stavu a měly právě i problémy s emisemi. Ovšem nejde jen o tahle auta, která zkouší nervy všech pražských řidičů, když tak často zdržují dopravu, ale o všechna auta ve městě.

Hlavní město spolupracuje s policií. Kontroly se zaměřily na emise a filtry pevných částic

Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek pražského primátora pro dopravu, zveřejnil před nedávnem na svém facebooku video z jedné takové kontroly. Zachycena je na něm modrá Škoda Octavia s dieselovým motorem pod kapotou, jejíž měření se trošku zvrtlo. Prakticky to auto totiž chvílemi skrz množství temně černého kouře vycházejícího z jeho výfuku, nebylo vidět. Navíc je slyšet turbo, které ne úplně zdravě párkrát zakvílí.

No, co si budeme povídat, technický stav nic moc. Vše se stalo v pražské ulici V Holešovičkách a při kontrole bylo policisty zjištěno vadné výfukové potrubí, tedy závada typu B.

Řidiči byla omezena platnost technická kontroly na 30 dnů, během kterých musí dát auto do pořádku a znovu absolvovat kontrolu na STK a měření emisí. Kromě toho mu bude v rámci správního řízení uložena pokuta do výše 2000 Kč. Kdyby byl dotyčný podnikatel, hrozí mu pokuta až 50 000 Kč.

Kouření škodí zdraví

KOUŘENÍ ŠKODÍ ZDRAVÍVzduch máme v Praze jenom jeden. S emisními kontrolami se proto nezaměřujeme jen na pseudohistorická vozidla a autobusy Hop-On Hop-Off v centru. Tohle video je třeba z namátkové kontroly V Holešovičkách. Povede se vám přes kouřovou clonu zahlédnout modrou oktávku?

Zveřejnil(a) Adam Scheinherr dne Úterý 8. října 2019