Podjíždění zákon zakazuje a přísně trestá. Existují však dvě výjimky, kdy je možné

Od Anina Russová | Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Centrum služeb pro silniční dopravu - 9. 5. 2022 17

Před nedávnem jsme psali o tom, jak se vypořádat s tzv. „levoproudaři“ a připomínali, že v žádném případě není dobrý nápad je podjíždět. Podjíždění, tedy předjíždění zprava, je zákonem zakázáno a je trestáno poměrně vysokou pokutou a trestnými body. Ovšem jsou dvě situace, kdy je předjíždění zprava bezproblémové a zákonem povolené.

Zákon říká, že předjíždění zprava je mimo obec zakázané. Až na situaci, kdy se řidiči připojuje nebo odbočuje. A také ve chvíli, kdy fakticky nejde o podjíždění, ale o souběžnou jízdu.

Přečtěte si také:  "Levoproudaři" porušují zákon. Policie nám poradila, jak na ně: Problikněte je dálkovými světlomety

Vezmeme to od začátku. Pokud se řidič připojuje, třeba na dálnici, měl by využít celý připojovací pruh, ve kterém musí nabrat dostatečnou rychlost. A ve chvíli, kdy v tomto připojovacím pruhu jede rychleji než auta nebo náklaďáky v pravém a průběžném jízdním pruhu, nejde o podjíždění. Není tedy problém při připojování jet tak rychle, že předjedete i několik aut najednou. Zapomeňte ale na to, že byste odbočovacím pruhem opravdu předjížděli, třeba jen proto, že před vámi jedou ostatní pomaleji. To už podjíždění je.

Druhou výjimkou je souběžná jízda. Jde o situaci, kdy je provoz na dálnici tak hustý, že se vytvoří souvislé řady vozidel ve všech jízdních pruzích. Všechna auta pak jedou takovou rychlostí, jakou jede celá řada vozidel v tom daném pruhu a nejedná se tedy o předjíždění. A to ani když jede jeden z pruhů (třeba ten pravý) rychleji než ostatní.

Řidiči stále neumějí zipovat. Ti, kteří dodržují zákon, a zipují, jsou pro ostatní často „agresivní piráti“

A co ve městě?

Zákon říká, že v obci na silnici o více jízdních pruzích se smí podle zákona jet v jakémkoliv pruhu. Slušností je jet vpravo, nicméně pokud jedou auta v pravém pruhu rychleji než v levém, nejde o podjíždění.

Typickým příkladem může být pražská magistrála nebo Jižní spojka. Toto pravidlo se vztahuje také na vyhrazené pruhy, tedy vozidla v něm jedoucí (například autobusy a vozidla taxi) mohou jet rychleji než vozidla v ostatních jízdních pruzích.

Přečtěte si také:  Armáda upozorňuje, co nikdy nedělat, když potkáte vojenskou kolonu. Problémové je hlavně předjíždění

Pokuty jsou přísné

Podjíždění je z pohledu zákona přestupkem označeným jako nedovolené předjíždění. A vzhledem k tomu, že jde o jeden z nejzávažnějších přestupků není možné jej řešit na místě. Ve správním řízení se za něj řidič dočká sedmi trestných bodů, pokuty až ve výši 10 000 Kč a také zákazu řízení na dobu od šesti měsíců až roku.