Armáda upozorňuje, co nikdy nedělat, když potkáte vojenskou kolonu. Problémové je hlavně předjíždění

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Armáda ČR - 10. 3. 2022


V současné době se více než kdy dřív můžeme na silnicích snadno setkat s vojenskou kolonou. Třeba ve chvíli, kdy bude Armáda převážet humanitární pomoc Ukrajině. S armádní kolonou se ale můžeme setkat také při přejezdu zahraničních vojsk naším územím. A ve všech těchto případech je dobré vědět, jak byste se jako řidič měli chovat, jak na vojáky reagovat a co nikdy nedělat.

Pozor na předjíždění!

Armádní kolony bývají zpravidla doprovázeny Vojenskou policií. Každý řidič by měl vědět, že je nutné poslouchat její případné pokyny stejně, jako kdyby to byla klasická policie, kterou všichni potkáváme na silnicích. Ačkoliv armádní vozidla nejedou nijakou závratnou rychlostí, nedělají to proto, aby ostatní rozčilovala. Jejich konstrukční rychlost je nižší, navíc musejí udržovat souvislou kolonu.

A právě nižší rychlost může ostatní řidiče svádět k předjíždění. To má ale háček. Vojenská vozidla jedoucí v koloně jsou totiž auty s právem přednosti v jízdě. A to si bohužel řidiči neuvědomují. Stejně tak to, že případné předjíždění není jen tak. „Neohleduplné chování řidičů, ať už jde o nebezpečné předjíždění, zakázané zařazování se do kolon či nerespektování pokynů vojenských policistů může silně ohrozit bezpečnost silničního provozu,“ řekl major Robert Netrval.

Běžný řidič, tedy civilista, se do vojenské kolony při předjíždění nikdy nesmí zařadit. Důvodů je pro to hned několik, ale jedním z těch nejdůležitějších je bezpečnost všech zúčastněných. Z armádních vozidel totiž nemusí být moc dobrý výhled. Jejich řidiči tak nemusí včas zareagovat na malé osobní auto, které se před ně kvůli nezvládnutému předjížděcímu manévru snaží zařadit.

Armáda to vysvětlila i řečí čísel, která hovoří za vše. „Pokud se kolona o délce 960 metrů pohybuje rychlostí 40 km/ hodinu, potřebuje řidič automobilu jedoucí rychlostí 90 km/ h k předjetí kolony 72 sekund a vzdálenost 1800 metrů. Při nuceném náhlém zastavení v rychlosti 70 km/h osobní automobil zastaví na dráze 21 metrů, kdežto bojové vozidlo na dráze 39 metrů,“ popsala Armáda.

Předjížděcí manévr je nesmírně nebezpečný i za běžné situace. Jen málokdy pak je jistota volné cesty o délce bezmála dva kilometry. „Předjížděcí manévr by měl každý řidič pečlivě zvážit. Následky nebezpečného chování řidičů mohou být totiž pro ně i pro ostatní účastníky silničního provozu fatální,“ zdůraznila tisková a informační důstojnice Nikola Hájková.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Armáda upozorňuje, co nikdy nedělat, když potkáte vojenskou kolonu. Problémové je hlavně předjíždění”

    1. Ne vždy je to v klidu
      Ne vždy jede kolona 40… když pojedou 80 a pokud budeš předjíždět a za 1,5 km máš odbočku kam potřebuješ – může se ti stát, že neodbočíš.
      Pokud budeš předjíždět a za tebou najednou policajti, musíš uhnout a do kolony se zařadit nesmíš…

      Takže je to většinou v klidu, ale chce to koukat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru