dalnice-jizda_v_pravem_pruhu

„Levoproudaři“ porušují zákon. Policie nám poradila, jak na ně: Problikněte je dálkovými světlomety

Od Anina Russová | Zdroj: Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 29. 4. 2022 72

Správná jízda v pruzích by měla být něco naprosto samozřejmého, automatického a jednoduchého. Jenomže ne pro všechny řidiče. Stále na silnicích potkáváme velkou spoustu řidičů, kteří se usídlí v prostředním nebo levém jízdním pruhu a odmítají se z něj hnout. Nejen, že tím ale porušují zákon a riskují pokutu, ale také přispívají ke vzniku nebezpečných situací. Co proti nim dělat? Policie nám poradila.

Říká se jim levoproudaři a středoproudaři. A jejich revírem je levý a prostřední jízdní pruh: Ty jsou ale podle zákona určeny k předjíždění nebo objíždění. U nás se totiž jezdí vpravo, to ale tyto řidiče nezajímá. Jednoho takového znám a zeptala jsem se ho, proč jezdí zásadně jen v prostředním pruhu. Dotyčný mi vysvětlil, že je mu jedno, co si o tom myslí ostatní a je mu také jedno, že překáží. Prostě se mu tam jede dobře. To je ale celé špatně.

Přečtěte si také:  Pozor na autobusové pruhy. Nově může jízdu v nich pokutovat i městská policie

Pár tisíc pokuta

Jak nám připomněla policejní komisařka Hana Rubášová, zákon říká, že „mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování“.

Každý levoproudař a středoproudař, tedy ti, kteří levý a prostřední pruh nevyužívají k některé z výše zmíněných dopravních situací, se dopouštějí přestupku, za který hrozí na místě pokuta do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč.

Správně se připojit na dálnici není nic složitého. Přesto řada řidičů dělá fatální chyby

Co s takovým řidičem?

Pokud potřebujete prostřední nebo levý pruh použít k tomu, k čemu je, tedy k předjíždění, ale blokuje jej jiný řidič, nemáte moc možností, co s tím dělat. Podjíždět jej je nezákonné, jde o ještě přísněji hodnocený přestupek, který může vyjít až na 10 000 Kč a sedm trestných bodů.

Hana Rubášová nám ale poradila jedinou možnost, co v takovou chvíli dělat. „Naše doporučení pro další řidiče v je odkaz na zákonné ustanovení, tedy v tomto případě konkrétně na paragraf 31 odst. 2 zákona o silničním provozu, a to dávání světelných výstražných znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel“. Zjednodušeně řečeno tedy takového řidiče můžete probliknout dálkovými světlomety. Jestli to ale zabere, je otázkou. Bohužel někteří takové probliknutí vnímají negativně a jako reakci na něj se chovají i agresivně.

Přečtěte si také:  Přejíždění z krajních pruhů do prostředního má svá pravidla. Víte, kdo má přednost?

Hany Rubášové jsme se také zeptali na to, jestli se policie alespoň někdy na tyto řidiče zaměřuje. „Na dotaz, zda se Policie České republiky má v plánu zaměřit na správnou jízdu v pruzích, je jednoznačná odpověď: Ano. Tato přestupková jednání řeší Policie ČR každodenně a řešili jsme je i v minulosti. Při speciálních akcích, zaměřených na způsob jízdy na dálnicích využívá služba dopravní policie i součinnosti s Leteckou službou Policie ČR.“

Jenže co dělat, kdy občas ani policie zákony nedodržuje?