porsche-930-tag-motor-f1-goodwood-2019-video

Po trati v Goodwoodu se prohánělo i Porsche 911 s motorem z F1

Autor: Pavel Srp -   8. 7. 2019


Festival rychlosti v Goodwoodu je akcí, která ukazuje i ta nejlepší a nejexkluzivnější auta světa. A nejen staticky, ale i v pohybu na trati závodu do vrchu. Na té se představilo i Porsche 930 TAG, které pohání motor z formule 1.

Pokud jste o tomto autě nikdy neslyšeli, pak si o něm můžete přečíst v tomto našem starším článku. Je to totiž velmi zajímavý počin.

Porsche 911 s motorem z F1? Ano, opravdu existuje

 

Motory se používaly v monopostech McLaren a na jejich vývoji tehdy spolupracovala společnost TAG, McLaren a britský tuner Lanzante. Jde v podstatě o stejný motor, který měl ve své formuli McLaren MP4/3 Niki Lauda při svém vítězství v britské Velké ceně v roce 1984. Pro použití v silničním autě byly motory upraveny jen decentně tak, aby vydržely déle.

Vyrobeno bylo pouhých 11 kusů Porsche 930 TAG, takže nebylo jednoduché ho spatřit, natož pak vidět jezdit. Jaký zvuk tedy auto s 1,5litrovým, dvěma turbodmychadly přeplňovaným motorem, točícím až 10 tisíc otáček za minutu má, jsme se tak mohli pouze domnívat. Goodwoodský festival to však návštěvníkům ukázal naživo a my si motor můžeme poslechnout alespoň ve videu. Jeho zvuk je opravdu zajímavý a dynamika působivá!

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *