Písty z 3D tiskárny pro Porsche 911 GT2 RS dokáží přidat až 30 koní

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: Porsche - 23. 7. 2020


3D tiskárny už dnes nejsou žádným zázrakem. Mají je velké společnosti, ale klidně i vaši známí doma. Z 3D tiskáren se už vyrábějí i kola anebo součástky na auta. Porsche s nimi vyrábí i písty pro 911 GT2 RS, díky čemuž dokáže z motoru dostat až o dalších 30 koní navíc.

Díly z 3D tiskárny se často používají třeba na výrobu prototypových součástek anebo naopak pro díly na klasická auta a veterány, jejichž sériová výroba by byla až příliš drahá. Teď se ale německá automobilka spojila se společnostmi Mahle a Trumpf, s nimiž vyrábí písty pro svůj nejvýkonnější model Porsche 911 GT2 RS generace 991. Mimochodem měřicí a ověřovací techniku dodala společnost Zeiss.

Přečtěte si také:  Porsche bude tisknout sedadla do svých aut na 3D tiskárně

Díky tomu se podařilo snížit jejich hmotnost ve srovnání s klasickými kovanými písty asi o 10 %, navíc mají integrovaný chladicí kanál a přitom jsou stejně pevné. Výsledkem může být podle Porsche nárůst výkonu až o dalších 30 koní.

Písty se „tisknou“ tak, že laser postupně, vrstvu po vrstvě podle přesného počítačového modelu spéká dohromady kovový prach. Vzhledem k použitým materiálům ale výroba takových součástek není vůbec jednoduchou, ale hlavně ani levnou záležitostí. Výhodou ale je, že není třeba žádných forem, do nichž by se písty odlévaly anebo vstřikovaly. Ty totiž také mají omezenou životnost. 

Přečtěte si také:  Bugatti pro Chiron na 3D tiskárně vytisklo extra pevný a lehký brzdový třmen

První část fotogalerie ukazuje výrobu pístů, druhá část ukazuje písty po vyjmutí z motoru na testovací stolici. Je vidět, že provoz přežily bez problémů a lze tedy očekávat, že se v brzké době v motorech nejvýkonnějších (a tedy i nejdražších) modelů značky objeví. Kdy? To je zatím ve hvězdách.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek