parkování - modré zóny

Parkování v Praze nemusí být noční můra. Poradíme, jak na to, kde a za kolik

Autor: Anina Russová - Zdroj: Hl. m. Praha - Foto: Praha 4 - 6. 1. 2023


Kdo někdy potřeboval zaparkovat v hlavním městě, s největší pravděpodobností se u toho minimálně zapotil. Parkovacích míst není mnoho, většina je placená a ve všech těch zónách navíc není moc snadné se vyznat. Největší štěstí má ten, který najde parkovací místo, které není placené či jinak omezené. Ovšem taková malá vítězství jsou spíše výjimkou.

Krátkodobé parkování

Ať už jdete na pracovní schůzku nebo jen k lékaři, může se vám hodit znalost toho, jak to v Praze funguje s krátkodobým parkováním. Na ulicích se můžete setkat například s označením K+R, tedy „Kiss & Ride“. Tato místa jsou určena jen pro výstup a nástup spolucestujících. Není možné na nich nechat auto odstavené.

Pro parkování jsou naopak určena místa s označením P+R (Park & Ride). Většinou jde o parkoviště s přímou návazností na linky MHD (takzvaná záchytná parkoviště). Bývají zpoplatněna, byť nijak vysokou částkou, dobře dostupná, ale už i velmi brzy ráno také plná.

Proto se řada řidičů vydává autem do města, kde se ovšem s největší pravděpodobností setkají s parkovacími zónami. Nejlevnější a nejlepší je najít místo, kde je takzvaná fialová parkovací zóna. Na té je možné neomezené parkování pro držitele parkovací karty a majitele elektromobilů i plug-in hybridů s takzvanou „elektrickou značkou“. Ostatní motoristé musí za parkování zaplatit, přičemž cena se liší podle místa, kde zóna leží. Většinou jde jen o pár desetikorun za hodinu.

Parkování v Praze na modré zóně. Na co byste si měli dát pozor?

Motoristé se v Praze mohou setkat také s oranžovou parkovací zónou. Ty jsou speciálně pro návštěvníky v blízkosti nemocnic a úřadů. Tyto zóny nejsou určeny pro rezidenty a neplatí zde dlouhodobé parkovací oprávnění. Zóny jsou zpravidla v provozu každý všední den od 8 do 20 hodin, v jednotlivých městských částech nebo ulicích se ovšem tato doba může lišit. Mimo vyznačenou dobu je parkování pro všechna vozidla bezplatné a časově neomezené.

Nejčastěji se motoristé mohou setkat s modrými parkovacími zónami. Řada z nich se domnívá, že pokud nejsou rezidenty, nemohou na nich parkovat. Tak přísné to ale není. Faktem je, že neomezeně na modré zóně mohou parkovat obyvatelé s trvalým bydlištěm, podnikatelé nebo vlastníci nemovitostí s dlouhodobým parkovacím oprávněním pro příslušnou oblast parkovací zóny. Samozřejmě také vozidla s elektrickými registračními značkami. Ostatní motoristé mohou využít krátkodobé placené parkování na jednu hodinu v centru nebo tři hodiny mimo centrum města. I v tomto případě se ceny liší dle lokality.

Dlouhodobé parkování

Pokud například letíte na dovolenou, můžete využít takzvaná veřejná parkoviště. Ta má ve své zprávě Technická správa komunikací a dá se na nich zajistit také dlouhodobé předplatné parkovací stání. Vybraná parkoviště potom umožňují také krátkodobé parkování pro návštěvníky Prahy. Přehled volných míst pro předplatitele a informace o obsazenosti jsou k dispozici na lince 226 288 388 nebo zde.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru