Nedaleko od Prahy, v obci Kozovazy, můžete navštívit muzeum, které některé z nás vrátí do dětství či do mladých let. V prostorách rodinného penzionu jsou vystaveny socialistické vozy, s nimiž jsme se všichni vozili, které nám dělaly společníky nejen po cestách po České republice, ale pro ty štastnější z nás třeba i na dovolenou do Bulharska.

V nenápadné stodole najdete většinu vozů, které v socialistickém Československu jezdily, navíc se sbírka nepravidelně obměňuje. V době naší návštěvy jsme mohli obdivovat kompletní sbírku československých vozů. Celá jedna strana stodoly je lemována řadou škodovek. Kromě raritního a vzácného modrého vozu Škoda 1000 MB původně určeného do Pákistánu s řízením na pravé straně, přes novější stovku (100 L) i sportovní eRko (110R), užovku (120 GLS) až po několik eMek – tedy, které končily éru „vše vzadu“ – včetně jednoho, které vlastnil bývalý prezident Václav Klaus. Chybět samozřejmě nemohou ani dodávky Škoda 1203 či papalášské Tatry, zde zastoupené modely 603 a 613. V Československu však nejezdily jen vozy české výroby, ale i sovětské vozy LADA, Moskvič, Polské Fiaty nebo Oltcit.

Velmi zajímavým exponátem je také bugyna domácí výroby. Tu původní majitel postavil na upraveném podvozku Škody 110R. Auto nemá RZ, takže se s ním nesmí na silnici, ale svou práci na poli nebo na zahradě zvládne perfektně.

Pokud se chcete do svého mládí pomyslně vrátit i vy a zavzpomínat tak na doby, kdy se na tato vozidla stály dlouhé fronty před Mototechnou nebo šly pod rukami v Tuzexu, není problém. Muzeum socialistických vozů v Kozovazech u Prahy je otevřeno o víkendech a svátcích, vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Základní vstupné je 60 Kč.