2019-Opel-Zafira-Life- (0)

Nový Opel Zafira Life už není MPV, je to dodávka z koncernu PSA

Autor: Tisková zpráva - 9. 1. 2019


„Zafira“ – to je již zažité jméno atraktivních, flexibilních a praktických vanů. Dvacet úspěšných let, které nastartovala Zafira první generace, nyní pokračuje nově vyvinutou čtvrtou generací této modelové řady.

Opel bude Zafiru Life nabízet ve třech délkách: „Small“ o délce 4,60 m, „Medium“ o délce 4,95 m a „Large“ o délce 5,30 m. Každá z nich může mít až devět sedadel – záleží jen na přání zákazníka. Jde o sourozence modelů Peugeot Traveller, Citroën SpaceTourer a Toyota Proace.

Krátká verze „S“ je asi o 10 cm kratší než současná Zafira. Dlouhá verze „L“ je asi o 65 cm delší, tedy je přibližně stejně velká jako van Vivaro Combi. Celá řada Zafira Life tak pokrývá hned tři segmenty a představuje tak nový etalon mezi MPV vozy s vyšším počtem sedadel.

Zafira Life splňuje vysoké požadavky – od variabilního interiéru, dokonalého komfortu a sofistikovaných asistenčních systémů až po nejmodernější infotainment, head-up displej nebo adaptivní tempomat. Bezpečnostní koncepce vozu získala maximálních 5 hvězdiček v programu bariérových testů Euro NCAP. Nejmodernější technologie se snoubí s výrazným designem, vyváženými proporcemi s krátkými převisy karoserie a typickou „tváří“ značky Opel. Posádka má k dispozici i dvojdílné panoramatické střešní okno a samostatně otevíratelné okno v zadních dveřích zavazadlového prostoru.

Opel Zafira Life bude mít světovou premiéru 18. ledna 2019 na autosalonu v Bruselu.

Pro optimální trakci na nezpevněných površích je nový Opel Zafira Life vybavený systémem regulace trakce IntelliGrip. A hned od zahájení prodeje bude možné objednat si Zafiru Life i s pohonem všech kol 4×4 – systém pohonu všech kol bude dodávat specializovaná firma Dangel. Začátkem roku 2021 uvede Opel na trh i čistě elektrickou verzi Zafiry Life, která bude představovat další milník na cestě k elektrifikaci značky.

Test Peugeot Traveller 2.0 BlueHDi 150 4×4 Dangel

„Novým modelem Zafira Life Opel pokračuje v implementaci svého strategického plánu PACE!,“ říká Michael Lohscheller, generální ředitel automobilky Opel. „Do konce roku 2020 uvedeme na trh celkem 8 nových či výrazně modernizovaných modelů – včetně nové generace bestselleru Corsa. Už v prvním pololetí začneme přijímat objednávky na dva elektrifikované modely Opel: Plně elektrickou verzi modelu Corsa, která bude plnohodnotným elektrickým automobilem pro každého. Grandland X vyjede jako plug-in hybrid. Opel bude zkrátka elektrifikovaný.“

Opel investuje především do profitabilních a rostoucích segmentů trhu s velkými objemy prodejů. Zanedlouho bude Opel mít jedno z nejmladších produktových portfolií ze všech masových výrobců automobilů.

Jeden model – tři velikosti: Zafira Life pro každý účel

Zafira Life „Small“ konkuruje kompaktním vanům, ale na rozdíl od nich dokáže nabídnout podstatně větší vnitřní prostor a (dle přání) až 9 sedadel – tím se nemůže pochlubit žádný konkurent v této třídě. Tato verze řady Zafira Life má velmi malý průměr otáčení – jen 11,3 m – takže se s vozem snadno manévruje. Příjemné jsou elektricky ovládané boční dveře, které lze zvenku otevřít pouhým kývnutím nohy (podobně, jako se ovládá víko zavazadlového prostoru modelů Astra Sports Tourer a Insignia Sports Tourer) což je též unikát v tomto segmentu trhu.

Zafira Life „Medium“ (a také Zafira Life „L“) má o 35 cm delší rozvor 3,28 m a poskytuje tedy více místa pro nohy cestujících na zadních sedadlech, což ze Zafiry Life „Medium“ dělá konkurenta vanů střední třídy (tzv. segment D). Zavazadlový prostor má objem asi 4500 litrů. Oproti konkurentům má nový Opel Zafira Life větší dveře zavazadlového prostoru, takže se náklad velmi snadno nakládá i vykládá. Špičková je i užitečná hmotnost více než 1 t.

Zafira Life „Large“ je konkurentem ještě větších vanů.

V tomto segmentu trhu je velká poptávka po elegantních, velmi dobře vybavených minibusech. Proto Opel nabízí do všech verzí řady Zafira Life kožená sedadla na hliníkových kolejničkách, která lze snadno přestavovat. Zákazníci mohou volit konfiguraci s 5, 6, 7 nebo 9 sedadly. Sklopné opěradlo sedadla předního spolujezdce umožňuje přepravovat v kabině předměty dlouhé až 3,50 m. Sklopením sedadel ve třetí řadě se objem zavazadlového prostoru základní verze Zafira Life „S“ zvětší na 1500 litrů (při využití prostoru až po strop). Demontáží zadních sedadel (která lze snadno z vozu vyjmout a poté je zase instalovat zpět) se maximální objem zavazadlového prostoru zvětší až na 3397 litrů.

Luxusní verze výbavy „Lounge“ je k dispozici pro verze s dlouhým rozvorem. Vpředu má sedadla s elektrickým vyhříváním a masážní funkcí, vzadu čtyři samostatně nastavitelná kožená sedadla, každé se sedákem širokým 48 cm. VIP pasažéři tak mohou sedět proti sobě a užívat si velkorysého prostoru pro nohy. Součástí výbavy je i nastavitelný stolek, který se dá složit a který obsahuje úložné prostory pro drobné předměty. Protože na palubě neschází ani zásuvka 230 V, mohou pasažéři nabíjet svá elektronická zařízení.

Většina verzí modelové řady Zafira Life je nižší než 1,90 m, takže s vozem lze bez problémů zajíždět do podzemních garáží – to je důležité, protože tyto vany často slouží pro rozvoz hotelových hostí.

Test Citroën SpaceTourer XL 2.0 BlueHDi 180k EAT6

Dokonalý přehled: Head-up displej, protikolizní výstražný systém a couvací kamera

Nový MPV model Opel Zafira Life je vybavený celou řadou asistenčních systémů. Kamera a radar monitorují prostor vpředu před vozem. Systém registruje i chodce přecházející přes silnici a až do rychlosti 30 km/h dokáže aktivovat nouzové brzdění. Inteligentní adaptivní tempomat přizpůsobuje rychlost jízdy podle vpředu jedoucího vozu při zachování nastaveného odstupu a v případe potřeby dokáže zpomalit na rychlost 20 km/h. Práci řidiče usnadňuje i asistenční systém pro udržování jízdního pruhu nebo systém monitorování únavy řidiče. Asistent dálkových světel, který automaticky přepíná z dálkových na tlumená světla, je aktivní při rychlostech nad 25 km/h. Unikátním prvkem v tomto segmentu je barevný head-up displej, který promítá údaj o rychlosti jízdy, vzdálenosti od vpředu jedoucího vozu a navigační symboly na sklo čelního okna do bezprostředního zorného pole řidiče.

V průběhu roku 2019 budou i do modelové řady Zafira Life zavedeny telematické služby Opel Connect. Užitečné služby, jako např. Live Navigation s dopravnými informacemi v reálném čase, přímé spojení s dispečinkem asistenční služby nebo nouzové volání v případě nehody poskytnou řidiči i pasažérům pocit jistoty a bezpečí. Posádka si bude moci pouhým stisknutím červeného tlačítka přivolat během několika sekund pomoc. Pokud se aktivují airbagy a předpínače bezpečnostních pásů, nouzové volání se odešle automaticky i s údaji o poloze vozu.

Velmi citlivým momentem při řízení velkých vozů je dobrý výhled na všechny strany a dokonalý přehled řidiče. Senzory v náraznících modelu Zafira Life upozorní řidiče na překážky každého druhu. Obraz couvací kamery se přenáší na displej ve vnitřním zpětném zrcátku nebo na displej infotainmentu – v tomto případě v širokoúhlém zobrazení 180 stupňů.

Systémy infotainmentu Multimedia a Multimedia Navi mají velký dotykový displej s úhlopříčkou 17,8 cm (7,0 palce). Oba systémy umožňují integraci smartfonů prostřednictvím aplikací Apple CarPlay a Android Auto. Systém Multimedia Navi navíc umožňuje navigaci s digitální mapou celé Evropy a trojrozměrným (3D) zobrazováním. Tzv. „body zájmu“ ve velkých městech se zobrazují v kvalitě „Full HD“. Na přání se může realisticky zobrazovat i okolí mimoměstských silnic. Díky systému Opel Connect poskytuje navigace aktuální dopravní informace v reálném čase. Do všech verzí výbavy si zákazníci mohou objednat výkonný audiosystém, ve špičkové verzi se o ozvučení prostoru pro cestující stará 10 reproduktorů!

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru