2023-BMW_M4_GT4- (1)

Více než rok předtím, než začnou jeho dodávky týmům BMW M Motorsport, absolvovalo nové BMW M4 GT4 minulý týden první testy v Almerii (E). Vývoj vozu je již v pokročilé fázi. Cílem je navázat na působivý úspěch svého předchůdce.

Nové BMW M4 GT4 nejen že bude využívat silné stránky současného vozu, ale v mnoha oblastech dojde ke zlepšení jeho vlastností. Kromě výkonu kladou inženýři BMW M Motorsport velký důraz také na snadnou údržbu a hospodárnost. Vynikajícím základem závodního vozu je sériový M model BMW, přičemž nový vůz převezme i některé komponenty ze svého většího bratra, vozu BMW M4 GT3.

Přečtěte si také:  BMW M3 Competition ještě nikdy nebylo výkonnější! AC Schnitzer z něj udělal bestii

„S novým BMW M4 GT4 píšeme další kapitolu velkého úspěšného příběhu,“ řekl Thomas Felbermair, viceprezident pro prodej a marketing BMW M GmbH. „Současný model v posledních letech otřásl vzkvétající třídou GT4 a slavil mnoho titulů a vítězství po celém světě. Při vývoji nového BMW M4 GT4 jsme chtěli zachovat silné stránky jeho předchůdce a v některých oblastech je dále vylepšit. Jsme přesvědčeni, že týmy a jezdci BMW M Motorsport si s tímto modelem užijí spoustu zábavy. Honba za dalšími trofejemi v segmentu GT4 začne v roce 2023.“

2023-BMW_M4_GT4- (2)

Vývoj modelu GT4, který vychází z nového sériového vozu BMW M4, byl zahájen prvními počítačovými simulacemi v září 2020. BMW M4 GT4 se vyvíjí od začátku roku 2021 a první testovací vůz byl smontován v létě. Podvozek včetně bezpečnostního rámu schváleného FIA pochází z továrny BMW Group v Dingolfingu (D), kde se vyrábí i sériový vůz. BMW M4 GT4 absolvovalo první funkční test v říjnu 2021.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Macík se Šoltysem úspěšně absolvovali dakarskou rozcvičku

Vzhledem k tomu, že jde o vůz určený pro soukromé týmy BMW M Motorsport, je kladen důraz na takové otázky, jako je snadná údržba a provozní náklady. Stejně jako jeho předchůdce, i nové BMW M4 GT4 v tomto ohledu nastavuje nová měřítka.

Kompletní hnací ústrojí včetně motoru, převodovky a elektroniky bylo převzato ze sériového modelu. Tento vynikající základ, jehož součástí je i víceúrovňová kontrola trakce, byl detailně přizpůsoben pro použití v motorsportu. Vývojáři kladli zvláštní důraz na chlazení, které je ve třídě GT4 vždy velkou výzvou. Některé komponenty, jako třeba střecha CFC a koncepce zadního křídla, byly převzaty z BMW M4 GT3.

2023-BMW_M4_GT4- (3)

Důležitou roli hraje použití udržitelných materiálů, například přírodních vláken, která nahrazují karbonové a plastové komponenty. BMW M Motorsport v této oblasti spolupracuje se společností Bcomp. Dalšími silnými partnery podporujícími projekt BMW M4 GT4 jsou společnosti H&R, Ravenol a RECARO.

Přečtěte si také:  Pokud chcete s novým autem vyrazit na okruh, dejte dobrý pozor na ztrátu záruky. Ani pojištění pak nefunguje

„Přestože jsme stále ve velmi rané fázi testování, již nyní existují oblasti, ve kterých jsme dosáhli pokroku ve srovnání se současným BMW M4 GT4,“ řekl tovární jezdec BMW M Jens Klingmann (D), jenž se v Almerii ujal testovacích prací po boku Erika Johanssona (S). „Týká se to zejména ergonomie sedadel, snadného ovládání a mnoha dalších funkcí, které předchůdce neměl. Pokud jde o jízdní vlastnosti, nové BMW M4 GT4 působí od samého počátku velmi jistě. Jeho limity jsou široké a lze se na ně snadno dostat. Máme ještě celý rok na to, abychom vůz optimalizovali pro použití soukromými týmy a jezdci, ale už teď je řízení velmi zábavné.“

Testovací práce budou pokračovat i v následujících měsících. Druhý testovací vůz bude pro tyto účely k dispozici na začátku roku 2022.

Přidat komentář