2024 | Porsche Panamera

Nová generace Porsche Panamera se představuje. Má speciální podvozek, který funguje jako u motorky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche -  25. 11. 2023


Porsche představuje model Panamera: třetí generace sportovního luxusního sedanu se vyznačuje širší škálou digitálních funkcí, svěžím a expresivním designem a širším spektrem mezi dynamickými výkony a jízdním komfortem. Výkonnější pohonné jednotky E-Hybrid a nový systém odpružení s vysokou výbavou podtrhují nároky na nabídku nejdynamičtějšího sedanu v segmentu.

Vynikající pocit z jízdy díky nejmodernějším systémům odpružení

Nová Panamera je již sériově vybavena dvoukomorovým dvouventilovým vzduchovým odpružením s Porsche Active Suspension Management (PASM). Dvouventilová technologie odděluje odskok a kompresi tlumičů a nabízí tak ještě širší rozsah mezi komfortem a sportovností: systém znatelně tlumí nárazy příčných nerovností a současně zajišťuje větší stabilitu karoserie v dynamických jízdních situacích. Jízdní vlastnosti vozu lze dále zlepšit díky volitelnému řízení všech kol.

Kromě toho je pro modely E-Hybrid nové Panamera na přání k dispozici inovativní aktivní podvozek Porsche Active Ride. Tento systém překonává ostatní koncepce odpružení ve všech důležitých parametrech a nabízí bezpříkladný rozsah mezi jízdním komfortem a dynamikou. Základem jsou nově vyvinuté aktivní tlumiče – rovněž s dvouventilovou technologií – vždy připojené k elektricky ovládanému hydraulickému čerpadlu. To vytváří objemový průtok v tlumiči podle potřeby, a proto může bleskově, vysoce přesně a cíleně vytvářet síly mezi karoserií a koly, které působí proti silám vznikajícím od vozovky a téměř úplně je kompenzují. Tuto technologii doplňuje jednokomorový systém vzduchového odpružení šetřící hmotnost.

Podvozek udržuje karoserii Porsche Panamera vždy v rovině, a to i při dynamickém brzdění, změnách směru a akceleraci. Při klidné jízdě systém absorbuje nerovnosti téměř úplně. V dynamických jízdních situacích zajišťuje podvozek Porsche Active Ride díky rovnoměrnému rozložení zatížení kol dokonalé spojení s vozovkou.

Pokud je aktivován odpovídající režim, odpružení může kompenzovat momenty tak, aby se snížily akcelerační síly působící na cestující. V tomto nastavení se nové Porsche Panamera naklání do zatáček jako motocykl. Při akceleraci kloní přední část dolů a při zpomalování zase posílá k zemi zadní část. Při stání systém odpružení Porsche Active Ride zvedne karoserii do komfortní nástupní/výstupní výšky.

Více E-Performance a komplexně přepracované motory

Porsche nabízí pro novou Panameru hospodárné pohonné jednotky E-Hybrid a reaguje takto na vysokou poptávku po tomto typu pohonu. Všechny varianty E-Hybrid těží z vyššího výkonu, dojezdu a hospodárnosti. Porsche Panamera Turbo E-Hybrid je připravena k uvedení na trh. Srdcem jeho hnacího ústrojí je zásadně přepracovaný čtyřlitrový přeplňovaný motor V8. Výkon nově vyvinutého elektromotoru činí 140 kW/190 koní. Dohromady vytvářejí systémový výkon 500 kW/680 koní. Systémový točivý moment dosahuje úctyhodných 930 Nm. Porsche integruje elektromotor do skříně rozsáhle přepracované osmistupňové dvouspojkové převodovky PDK. Absence samostatného krytu elektromotoru ušetří přibližně pět kilogramů. Integrace jednotky do olejového okruhu převodovky také optimalizuje tepelnou bilanci elektrické pohonné jednotky a umožňuje vyšší trvalý výkon elektromotoru.

Panamera Turbo E-Hybrid zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 315 km/h. Kapacita baterie je nyní 25,9 kWh. To umožňuje ekvivalentní dojezd na elektřinu až 91 kilometrů v kombinovaném cyklu WLTP nebo 83–93 km v městském cyklu. Nová palubní nabíječka střídavého proudu o výkonu 11 kW zkracuje dobu nabíjení na 2 hodiny a 39 minut.

V době uvedení na trh budou k dispozici také varianty Porsche Panamera a Porsche Panamera 4. Změny plnicího tlaku, vstřikování paliva a časování zapalování optimalizují výkon přeplňovaného motoru V6 o objemu 2,9 litru. Nyní dosahuje 260 kW/353 koní. Točivý moment vrcholí na 500 Nm, což představuje nárůst o 17 kW/23 koní a 50 Nm ve srovnání s předchůdcem. Tím se zkrátil sprint modelu Panamera z 0 na 100 km/h na 5,2 sekundy a maximální rychlost se zvýšila na 272 km/h. Panamera 4 s pohonem všech kol nyní z nula na sto zrychlí na 4,8 sekundy a dosáhne rychlosti 270 km/h.

Luxusní a sportovní zevnitř i zvenčí

Nová Panamera si zachovává charakteristické linie a proporce. Na délku měří 5 052 mm (Executive: 5 202 mm), je široká 1 937 mm a vysoká 1 423 mm (Executive: 1 428 mm). Zásadně přepracovaný vzhled propůjčuje sportovnímu sedanu ještě výraznější a sportovnější esprit. Vyšší potřebě vzduchu pro motor vychází vstříc přídavný otvor nad přední značkou. Přepracovaná linie oken v bočním pohledu posiluje charakter sedanu čtyřdveřového sportovního vozu. Vnější okraje zadního okna jsou v jedné rovině s obrysem karoserie a vytvářejí harmonické linie v zadní části vozu.

Porsche Driver Experience cockpit concept nabízí ideální rovnováhu mezi digitálními a analogovými ovládacími prvky a prvky nezbytné pro jízdu do osy řidiče. Volicí páka PDK se nachází napravo u volantu. Řidič má také přímý přístup k přepínači jízdních režimů Normal, Sport a Sport Plus a páčkám asistenčních systémů. To znamená, že nemusí spouštět oči ze silnice, aby upravili jízdní programy a asistenční systémy.

Příplatkový displej spolujezdci dopřává intenzivnější jízdní zážitek. Displej s úhlopříčkou 10,9 palce zobrazuje údaje o výkonu vozidla a umožňuje také ovládání informačního a zábavního systému. Spolujezdec na něm může sledovat například YouTube videa i za jízdy – díky speciální technologii na něj řidič nevidí a nic ho nerozptyluje.

Osobitější Panamera Turbo E-Hybrid

Modelové varianty s označením Turbo zaujímají u Porsche zvláštní postavení jako vlajková loď v oblasti výkonu. Porsche tuto pozici posílilo modelem Porsche Panamera Turbo E-Hybrid. Zvenčí se vyznačuje výrazným zadním nárazníkem s lakovanými panely difuzoru a jedinečným předním nárazníkem v barvě karoserie. K dispozici jsou také chromované koncovky výfuku v tmavě bronzové barvě a volitelná kola s centrální maticí, která lze objednat i u ostatních modelů.

2024 | Porsche Panamera

Exkluzivní barva Turbo Turbonite je použita jako kontrast – na lištách bočních oken a logu Turbo na víku zavazadlového prostoru, stejně jako ve znaku Porsche na kapotě, kolech a volantu. Uvnitř je Turbonite kombinován s karbonovými prvky a vytváří sportovní atmosféru. Najdete ho například v centrálním otáčkoměru ve sdruženém přístroji a jako ozdobnou barvu ovládacích prvků na středové konzole.

Digitální zážitky a nové asistenční systémy

Nové Porsche Panamera se stane nedílnou součástí digitálního ekosystému řidiče. Aby se zákazníci mohli přihlásit pomocí svého osobního Porsche ID, stačí svým chytrým telefonem naskenovat QR kód zobrazený v PCM. Apple CarPlay a Android Auto umožňují propojení dat chytrého telefonu a vozidla pro lepší použitelnost. Integrace funkcí vozidla z aplikace MyPorsche do Apple CarPlay umožňuje optimalizované ovládání digitálních funkcí a vytváří jasnější přehled. Funkce, jako je klimatizace, masáž sedadel a ambientní osvětlení, lze ovládat přímo přes Apple CarPlay nebo pomocí hlasového asistenta Siri.

Porsche vybavuje model Panamera sériově dodávanými světlomety Matrix LED. Na přání je k dispozici osvětlovací systém HD Matrix LED s vysokým rozlišením, který má více než 32 000 pixelů v každém reflektoru. Nabízí zcela nové funkce osvětlení, jako je speciální osvětlení jízdních pruhů. Dosah osvětlení je až 600 metrů. Porsche u nové Panamery výrazně rozšířilo nabídku asistenčních systémů. Sériově dodávaný aktivní asistent rychlosti nyní spolupracuje s rozpoznáváním dopravních značek. Pokud je systém aktivní, Panamera automaticky nepojede rychleji, než je povolená rychlost. Porsche InnoDrive včetně adaptivního tempomatu je vybaven aktivním naváděním jízdními pruhy a asistentem pro odbočování do křižovatky. Součástí nabídky funkcí je nyní také asistent pro vybočení. Novinkou je také systém dálkového parkování Remote ParkAssist, aniž by řidič musel být ve voze. Proces parkování pak lze sledovat na telefonu.

K dispozici za ceny od 2 786 116 Kč

Nové Porsche Panamera je možné objednávat již nyní. Oproti svému předchůdci nabízí rozšířenou standardní výbavu o dvouventilové dvoukomorové vzduchové odpružení, LED Matrix světlomety, ParkAssist, přepínač jízdních režimů na volantu, chlazenou přihrádku na chytrý telefon s funkcí indukčního nabíjení a vylepšený filtr jemného prachu s funkcí automatické recirkulace vzduchu s podporou GPS. Porsche nabízí novou Panameru v ČR od 2 786 116 Kč (Panamera 4 od 2 891 386 korun) včetně DPH. Panamera Turbo E-Hybrid začíná na ceně 4 988 286 Kč. Dodávky v Evropě budou zahájeny v březnu 2024.

Porsche vyrábí novou generaci modelu ve svém závodě v Lipsku. Saský výrobní závod je úzce spjat s modelem Panamera: v letech 2009 až 2016 se zde montovala první generace čtyřdveřového sportovního sedanu a v roce 2016 se kompletní výroba přesunula do Lipska s představením druhé generace. V uplynulých měsících byly do závodu integrovány úpravy pro výrobu třetí generace modelu Panamera.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *