Letošní zima sic nebyla nijak tuhá, ale i několik málo mrazivých nocí stačilo k tomu, aby z návěsů nákladních aut padaly velké a těžké kusy ledu. A děje se tak i teď, v astronomickém jaře.

Tento týden spadl další kus na auto v Nové Pace. Tam kus padajícího ledu z návěsu poškodil Škodu Superb. Stalo se tak v dlouhém klesání, kdy kamion jel proti posádce škodovky. Ve chvíli, kdy se míjeli, led z kamionu odlétl a dopadl přímo na čelní sklo osobního auta. Bohužel led lehce zranil spolujezdec. Škoda na Superbu byla předběžně odhadnuta na asi 70 000 Kč.

Nezodpovědný řidič kamionu neuklidil led z návěsu. Ten pak sešrotoval osobní auto

Policisté v návaznosti na tuto událost připomínají, že zákon jasně stanovuje, že řidič musí před jízdou své vozidlo od sněhu a ledu očistit. Je to právě z toho důvodu, aby se nestávaly podobné nehody, které mohou skončit i velmi vážným zraněním.

Aleš Brendl, tiskový mluvčí policie Královéhradeckého kraje to komentuje: „V praxi to znamená, že si před vyjetím očistíme všechna skla na vozidle i ta zadní a zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs či vlek a v úvahu připadá i čepice sněhu na kapotě.  Pokud řidič vozidlo řádně neočistí, vystavuje se tak blokové pokutě až 2000 Kč a sankci do 2500 Kč ve správním řízení. Okolní státy rovněž pamatují na to, že řidič musí z vozidla dobře vidět, a za jízdu s neočištěným autem mají stanoveny poměrně přísné sankce.“

Dále dodal: „Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici. Dle statistik vyplývá, že v průběhu zimy řeší dopravní policisté na území okresu Jičín zhruba deset dopravních nehod v souvislosti s neočištěným vozidlem. Zároveň v příkazním řízení na místě je řešeno zhruba padesát řidičů, kteří si na svém vozidle ponechají led se sněhem.“