Test BMW XM (2023)

Nejdražší povinné ručení mají mladí řidiči v Praze jezdící BMW. Nejlevnější starší řidiči s vozy Hyundai

Autor: Anina Russová - Zdroj: srovnejto.cz - Foto: Pavel Srp - 28. 11. 2023


Je všeobecně známým faktem, že pojišťovny ceny povinného ručení stanovují pomocí mnoha faktorů. Svou roli nehraje jen auto, které chcete pojistit, ale třeba i váš věk či pohlaví. A stejně tak je pro pojišťovny důležité to, kde bydlíte. Ceny povinného ručení neustále rostou, nejvíce platí řidiči v Ústeckém kraji, Praze a Karlovarském kraji. Nejméně stojí pojištění vozidel v Jihlavě, Zlíně a Pardubicích.

„Od roku 2017 se ceny povinného ručení snižovaly pouze v kovidových letech, lidé jezdili méně a měli tedy méně pojistných událostí. V posledních dvou letech však silná inflace v České republice vedla k vyšším nákladům na opravy a k tlaku na pojišťovny, aby v posledních třech letech zvýšily pojistné sazby,“ uvádí Nicolas Eich, generální ředitel Srovnejto.cz. „Přesto jsou tato zvýšení pod úrovní inflace a očekáváme, že zdražování bude pokračovat i v roce 2024 tempem ve výši okolo 5 %, a to i přestože celková míra inflace postupně klesne zpět pod 5 %.“

Hlavní město i Ústecký kraj

Během letošního roku si za povinné ručení museli výrazně připlatit hlavně řidiči v Praze (5289 Kč), v Ústeckém kraji (4156 Kč) a v Karlovarském kraji (4285 Kč). Právě Ústecký kraj se stal co do výše průměrné ceny povinného ručení rekordmanem a majitelé vozidel oproti loňskému roku platí více o 4,9 %.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


„Přestože je Praha dlouhodobě nejdražší, překvapivě roste v hlavním městě cena nejpomaleji. Kde je největší hustota vozidel, bude vždy i nejvíce nehod a povinné ručení musí být nejdražší. Což dokazuje i případ Ústeckého kraje, který byl v loňském roce na třetím místě i v počtu dopravních nehod na svém území,“ doplňuje hlavní analytik pojištění Srovnejto.cz Tomáš Růžička.

Nejlevnější autopojištění není vždycky to nejvýhodnější. Na co byste si měli dát také pozor?

Naopak Vysočina (3 047 Kč) je dlouhodobě nejlevnějším krajem, v porovnání se zbytkem republiky je zde nízká hustota osídlení a nízký počet aut v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi letošní nejlevnější kraje v povinném ručení patří také Zlínský kraj (3 213 Kč) a Pardubický kraj (3 167 Kč).

Mladí v BMW platí nejvíc

Vzhledem ke své rizikovosti stále platí, že nejvíce si za povinné ručení vždy připlatí mladí řidiči. V roce 2023 zaplatili dvacetiletí řidiči v průměru 7 598 korun. Největší slevy od pojišťoven byly poskytovány 86letým (2 495 kč).

„Pojišťovny se obecně snaží co nejpřesněji odhadnout rizikovost klientů. A mladí řidiči jsou věčné téma. Platí nejvíce, a proto se často objeví několik pojišťoven, které zkusí v tomto segmentu zlevnit. Meziročně je tedy vidět, že cena klesne. Pojišťovna pak vzápětí zjistí, že skutečně bourají příliš a na další rok opět zdraží. Proto lze očekávat, že průměrná cena u věkové skupiny 20 let příští rok opět povyskočí,“ vysvětluje ředitel pojištění Srovnejto.cz Martin Daneš.

Nejlevněji se pojišťovaly vozy Hyundai (3 400 Kč), nejdražší byly vozy BMW (5 953 Kč). S ohledem na typ paliva museli v nejvyššími výdaji počítat majitelé aut na CNG (4 703 Kč), naopak benzínové vozy vyšly jejich majitele na nejméně (3 602 Kč).

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *