test-2020-dacia-duster-tce-100-lpg- (12)

U automobilky Dacia se budou dít velké změny. Po příchodu nového Sandera, které je o poznání lepší a modernější než jeho předchůdce, můžeme očekávat i další podobné modely. Už letos by měl přijít nástupce Lodgy a mělo by jít o velký, až sedmimístný crossover, jenž by se měl stát vlajkovou lodí rumunské značky.

Velkoprostorový model Dacia Lodgy byl představen už na jaře roku 2012 na autosalonu v Ženevě a 8 let je takový ten obvyklý cyklus, kdy už auto čeká generační obměna. Mělo by se to týkat právě i tohoto modelu, ale jeho nástupce bude zcela jiný. Místo velkoprostorové karoserie to bude dnes tak módní crossover, navíc s možností sedmimístné konfigurace. Stát by měl na prodloužené koncernové platformě CMF-B (kterou má i Sandero anebo Captur a další), ale jeho technika má být odlišná. Největším negativem této platformy je ale fakt, že neumožňuje zástavbu pohonu všech kol, ale naopak umožňuje elektrifikaci, ale i velkou spousto moderních aktivních jízdních asistentů.

Jméno známé není, zatím se jen vesele spekuluje a jedním z vyslovených jmen bylo Dacia Grand Duster. A Grand by v názvu dávalo velký smysl, protože by mělo jít o dosud největší a nejdražší model s logem Dacia. O elektrifikaci jsme v předchozím odstavci nepsali jen tak náhodou, má to totiž být první model s hybridním pohonem, které by mělo být převzato z Renaultu Clio E-tech, doplní tak už představený elektromobil Dacia Spring. Stejně jako u Sandera už se však pod kapotou neobjeví žádný dieselový motor.

Přečtěte si také:  Vypadá jako Dacia Duster, ale je to Nissan Terrano. Koupíte ho v Rusku

Spekuluje se zatím i o tom, kdy nový model dorazí. Představen by měl být letos a první auta by se k zákazníkům mohla dostat v úplném závěru roku nebo počátkem roku 2022.