narodni_technicke_muzem-vavriny_s_vuni_benzinu-vystava-2021

Národní technické muzeum ukazuje v nové výstavě meziválečný československý automobilový sport

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: Národní technické muzeum - 2. 11. 2021


Národní technické muzeum v Praze připravilo pro návštěvníky novou výstavu: Vavříny s vůní benzínu. V rámci ní se mohou podívat na to, jak vypadal meziválečný československý automobilový sport. Výstava ukáže také jeho význam v životě československé společnosti.

Vystaveno je celkem 24 automobilů s meziválečnou sportovní historií v instalaci evokující dobové prostředí. Sedm automobilů je ze sbírky Národního technického muzea, dva jsou vypůjčeny ze sbírky mladoboleslavského Škoda Muzea a zbytek pochází ze soukromých sbírek.

Národní technické muzeum připomíná i samotné závody. Pozornost věnuje třem největším: závodu do vrchu Zbraslav-Jíloviště, Velké ceně na Masarykově okruhu a závodu 1000 mil československých. Nezapomnělo ani na další československé automobilové závody nebo starty československých závodníků v zahraničí. V neposlední řadě výstava připomíná také dálkové automobilové expedice po cizích kontinentech.

Svoji pozornost výstava věnuje i nejvýznamnějším československým automobilovým sportovcům – Elišce a Vincenci Junkovým, Jiřímu Kristianu Lobkowiczovi, Zdeňku Pohlovi, Janu Kubíčkovi, Jindřichu Knappovi a řadě dalších.

Vystavené automobily doplňuje také více než 70 sportovních memorabilií. Jedná se zejména o ceny a trofeje z domácích i zahraničních automobilových závodů a soutěží, mezi nimiž nechybí ani plastiky Ladislava Šalouna a Otakara Švece.

Výstava už je přístupná, Národní technické muzeum ji odstartovalo už 13. října 2021, a potrvá až do 1 května 2022. Doplňuje stálou expozici muzea, kam nedávno přibyl i vůbec první vyrobený kus elektrické Škody Enyaq iV.

Tu Národní technické muzeum převzalo 22. září 2021 při slavnostním aktu. Jde o první plně elektrický automobil Škoda vyrobený v České republice (elektrické Citigoe iV se totiž vyrábělo v Bratislavě), nikoliv však vůbec první elektromobil, protože tím je Hyundai Kona electric.

Předprodukční Škoda Enyaq iV doplňuje ve sbírce Národního technického muzea další milníky této automobilky jako např. vůz Laurin & Klement Voiturette B z roku 1906, který daroval před 86 lety muzeu spoluzakladatel a vizionář podniku Václav Klement.

narodni_technicke_muzem-skoda_enyaq_iv
Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr a člen představenstva společnosti Škoda Auto Michael Oeljeklaus při slavnostním aktu předání vozu Škdoa Enyaq iV v Dopravní hale NTM.
Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru