Řidič autoškoly nezvládl řízení a s autem skončil převrácený na boku

Na spoluvinu u nehody pozor, vypadá to jako jednoduché řešení, ale může vás to zbytečně stát dost peněz

Autor: Anina Russová - Zdroj: srovnejto,cz Rixo - Foto: Policie ČR - 7. 3. 2025


Fakt, že každá nehoda má nějakého viníka, je asi jasný. Jsou však nehody, které mohou mít viníků víc a pojišťovny pak pracují s pojmem spoluvina. Pokud jste si ale jisti, že jste jedním z viníků nehody, je také potřeba počítat s tím, že vás to bude stát nějaké peníze.

Odškodné, škoda i pokuta

Nehod, které nemají jednoho konkrétního viníka, je hodně. Podle srovnávače Rixo dokonce takový druh nehod tvoří významnou část pojistných událostí v povinném ručení.  Jaké to třeba jsou? Řidič motocyklu změnil pruh bez znamení, přičemž řidič auta si ho nevšiml, protože za jízdy nevěnoval pozornost provozu, ale mobilnímu telefonu. Nebo třeba situace, kdy chodec vstoupil do zledovatělé vozovky na červenou, ale řidič osobního auta nedokázal dobrzdit vozidlo na letních pneumatikách včas.

Platí, že ve chvíli, kdy na místě mezi řidiči není hned naprosto jasné, kdo je viník, a účastníci se navíc neshodnou, je nezbytné volat policii. Ta pak rozhodne o případné spoluvině, kdy u každého případu rozhoduje individuálně a dle toho také rozděluje pokuty. „Uznání spoluviny, když o ní nejste přesvědčeni, vás totiž může doběhnout při řešení pojistné události s pojišťovnou. I sama pojišťovna si nicméně může udělat z dodaných dokumentů svůj obrázek o tom, kdo nehodu způsobil či její následek zhoršil – a o spoluvině může rozhodnout sama. U drobných ťukanců se nicméně zpravidla spoluvina příliš neřeší a její určení má význam především v případě závažnějších nehod. Stanovení spoluviny je v případě, že není viník naprosto jasný nebo řidiči neuznávají podíl viny na nehodě, předmětem vyšetřování v řízení u policie. Kdo k nehodě přispěl a jakým dílem, se poté také objasňuje znaleckými posudky,“ vysvětluje detaily Martin Ždímal z Rixa.

Bonusy a malusy sbírá každý řidič. Propisují se do ceny povinného ručení, bohužel i negativně

Jakmile se nehoda dostane na pojišťovnu, ta standardně vyplácí z povinného ručení škodu tomu, kdo byl poškozen. Pokud jde o spoluvinu, jsou náhrady škody vypláceny dle míry zavinění, přesněji dle toho, jak ukáže šetření policie, případně pojišťovny. Takže ve chvíli, kdy je stanovena míra zavinění 50:50, dostanete jen polovinu skutečné škody, protože si za polovinu můžete sami svou chybou. A čím vyšší míra zavinění je vám přiznaná, tím menší odškodnění dostanete.

Náhradu škody v celém rozsahu by vám pak pokrylo pouze havarijní pojištění, respektive dílčí pojištění havárie. „Jako částečný viník nehody také bohužel přijdete o část bonusů, které vám zlevňují povinné ručení. Pojišťovna totiž jako “trest” za způsobení dopravní nehody smaže určitou část měsíců z vašeho předchozího bezeškodního průběhu pojištění. Pokud teprve začínáte řídit nebo už máte na svém kontě dřívější zaviněnou nehodu, očekávejte přirážku k pojistnému v podobě malusu,“ doplňuje Martin Ždímal.

Jak se vypočítává odškodnění?

A pozor, v rámci spoluúčasti nemusíte řešit jen poškozené plechy. Pojišťovny řeší třeba i odčinění za duševní útrapy, bolestné nebo náhradu za ušlý zisk. „U každého typu nároku se používá jiná metoda výpočtu. Například pro bolestné a ztížení společenského uplatnění je stanovena metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. U bolestného jsou každému zranění přiřazeny body podle závažnosti. Za každý bod poškozený obdrží jedno procento průměrné mzdy za předcházející rok, v roce 2023 to je 403,53 Kč. Například ztráta zubu je stanovena na 20 bodů, ztráta dolní končetiny pod kolenem na 300 bodů. Jednotlivá zranění se sčítají,“ vysvětlují specialisté ze srovnávače srovnejto.cz.

Jakmile pojišťovna jednou pracuje se spoluúčastí, je potřeba se připravit na to, že se velmi snadno mohou snížit i částky mimo poškození auta! „V případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody a necítíte se za ni být odpovědní, nenechte se do ničeho natlačit,“ uzavírá Martin Ždímal.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

1 názor na “Na spoluvinu u nehody pozor, vypadá to jako jednoduché řešení, ale může vás to zbytečně stát dost peněz”

  1. Spokuvina je oblíbený trik českých pojišťoven, jak se vyhnout alespoň částečně plnění….
    Podobně jako krácení plnění s absurdním odůvodněním, že nové díly na bourané vozidlo zvyšuje jeho hodnotu . ..

    A Češi jsou hloupé ovce, které si to rády nechávají líbit….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru