nehoda-d1

Bonusy a malusy sbírá každý řidič. Propisují se do ceny povinného ručení, bohužel i negativně

Autor: Anina Russová - Zdroj: Srovnávače pojištění Rixo, epojsiteni.cz - Ilustrační foto: Policie ČR - 21. 3. 2024


Každý, kdo na sebe někdy měl povinné ručení nějakého vozu, má u České kanceláře pojistitelů evidovány své bonusy a malusy. První vám cenu povinného ručení sníží, druhý naopak zdraží.

Odměna i trest

Bonusy jsou vlastně odměnou za to, že jezdíte bez nehod. A čím déle bez nehod jezdíte, tím je odměna, v podobě slevy na povinném ručení, větší. Naopak malus je procentuální přirážka za to, že bouráte. Informace o tom, jaké bonusy či malusy máte, shromažďuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Ale pokud byste svůj případný bezeškodný průběh chtěli znát, musíte se obrátit na pojišťovnu, u které máte sjednáno povinné ručení. A tam vám jej pošle. Nicméně moc moudří z toho ve finále asi nebudete, a navíc ani nezjistíte, jakou slevu vám tedy pojišťovna vlastně za jízdy bez nehod dá. Můžete to ale odhadnout.

„Za každých 12 měsíců bezeškodního průběhu dává pojišťovna bonus (slevu) cca 5–10 % z ceny povinného ručení. Maximální délka bezeškodního průběhu bývá stanovena na 120 měsíců neboli 10 let jízdy bez nehod. Tuto dobu pak pojišťovny převedou na procentuální slevu, maximální bonus dosahuje 50–60 %. Pokud způsobíte pojistnou událost a pojišťovna musí platit třetí osobě škodu z povinného ručení, od bezeškodního období se odečte určitý počet měsíců, nejčastěji 24 nebo 36. Způsobením jedné nehody se tak připravíte o 2 až 3 roky jízdy bez nehod,“ vysvětluje třeba srovnávač epojisteni.cz.

Řidiči se musí připravit na změny v povinném ručení. Začnou platit už za pár dnů

Různé pojišťovny, různé podmínky

Pamatujte ale, že každá pojišťovna má jiné podmínky výpočtu bonusů a malusů. K nim se nedostanete, ale dají se dobře rozpoznat třeba i z ceny pojistného. Proto je důležité pojistky vždy srovnávat.

„Započítávají se jen taková období, kdy jste měli sjednané povinné ručení takzvaně na sebe. Záznamy o bezeškodním průběhu se totiž vždy vztahují k pojistníkovi, tedy k člověku, který pojistnou smlouvu sjednal. Pokud jste řídili auto už několik let bez nehod, ale smlouvu o pojištění jste nesjednávali vy, žádné bonusy nesbíráte. A pokud byste se rozhodli napsat vše na sebe, začínáte od nuly. Z toho také vyplývá, že bonusy vždy náleží k jedné osobě, ne k vozidlu. Ať už tedy přesedláte z jednoho osobního auta na druhé, nebo rovnou vyměníte auto za motorku či skútr, váš bonus nikam nezmizí. Zkrátka se v rámci pojištění jakékoliv vozidla započítá, a to i v případě, že pojišťujete více vozidel najednou. Ovšem mějte na paměti, že úplně stejně funguje i malus,“ vysvětluje Martin Ždímal ze srovnávače Rixo.

A co v případě změny pojišťovny? Nemusíte se bát, o bonusy, ale samozřejmě ani o malusy nepřijdete. Vše je evidováno na rodné číslo, bonusy i malusy si tak s sebou nesete i při koupi nového auta. Nicméně není možné je převést na jinou osobu. „Výjimkou je finanční leasing. U něj může pojišťovna započítat předchozí průběh pojištění vás jako provozovatele vozidla a nikoliv pojistníka, tedy leasingové společnosti. U operativního leasingu nelze převést bonusy. Stejně tak přijdete o bonusy, které byste si vyjezdili na služebním vozidle – započítávají se pod IČ firmy,“ doplňuje srovnávač epojisteni.cz.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru