Neexistuje asi legendárnější část světa rallye než je, bohužel už dávno mrtvá, skupina B. Patřily do ní ty největší automobilové bestie, které ale uměly i zabíjet a to jak jezdce, tak diváky. Pro nebezpečnost byla skupina B nakonec zrušena, ale v srdcích fanoušků jednoho z nejtěžších odvětví motoristického sportu žije dál.

Pokaždé, když se někde objeví nějaký soutěžní speciál té doby na prodej, strhne se mela. Proto jsme moc zvědaví, jak bude probíhat dražba na Silverstone Classic Sale 2019, která se bude konat koncem července. Do nabídky se zde totiž dostane i rallye speciál MG Metro 6R4.

Jde o kus z roku 1985, jenž byl vyroben jako 189. v pořadí z celkových 200 vozů. Určen byl pro závody, ale majitel, který ho v roce 1986 koupil, ho odvezl do muzea a tam ho nechal dlouhé roky stát. Jediné cesty, které auto absolvovalo, byly při přemisťování po muzeu, takže, když se v roce 2002 dostalo do prodeje, mělo najeto pouhých 8 kilometrů. Nový majitel s autem udělal to stejné, prostě ho schoval do garáže, kterou ale za posledních pár let několikrát měnil, takže s autem najel další tři kilometry. A teď, když má toto MG najeto 11 kilometrů, vše v původním a dokonalém stavu s bezchybným interiérem, je na prodej znovu.

Monstra skupiny B: Lancia 037 a Delta S4 – které z nich je rychlejší?

A není to jen o interiéru nebo bezchybné karoserii. Jako nový je i motor, což ale není tak úplně výhoda. Veškerá těsnění nebo hadice za tu dobu určitě nebudou v takovém stavu, v němž by být měly. Pokud s ním tedy nový majitel bude chtít jezdit, bude to chtít generální opravu pohonné jednotky. Jde o třílitrový atmosférický šestiválec, který je uložen za předními sedačkami. Jeho výkon je 416 koní a točivý moment 402 Nm. A jen pro dokreslení toho, proč byla tato auta opravdu bestiální a nebezpečná přidáme ještě jednu hodnotu. MG Metro 6R4 má hmotnost pouhých 980 kilogramů.

S přihlédnutím k výkonu jde o hodně drsnou kombinaci. V tuto chvíli se mluví o tom, že by se MG mohlo prodat za částku mezi 200 tisíci až 240 tisíci liber, tedy 5 800 000 – 7 000 000 Kč. Vzhledem ke stavu auta se ale snadno může stát, že cena poletí mnohem výš.