Závody rallye jsou rozličné, jezdí se na sněhu, ledu, šotolině, ale i asfaltových cestách. Je to jedna z nejtěžších disciplín automobilového sportu, ale brutality skupiny B dnes už zdaleka nedosahuje nic. V osmdesátých letech minulého století jezdily po světových tratích monstra s výkony i 500 a více koní, pro která znamenalo slovmí spojení „čistě projetá stopa“ skoro urážku…

Tahle závodní skupina vznikla v roce 1982. Tím zásadním pro její vznik byl fakt, že platila téměř nulová omezení či jakékoliv restrikce továrně upravených vozů. Jediným omezením tak bylo v podstatě jen to, že aby automobilka mohla v této kategorii nasadit závodní speciál, musela vyrobit 200 kusů „sériového“ (homologovaného auta pro silniční provoz) auta. Základem se stal pohon všech čtyř kol, extrémně silný motor, supermoderní materiály a hlavně um a odvaha řidiče.

Přečtěte si také:  Elektromobil Audi Q4 e-tron ukazuje novinky, která výrobce chystá v interiéru

Osudným se závodní skupině B stal nárůst nehod a smrtelných zranění. Tím úplně posledním hřebíčkem do rakve se stala šílená nehoda na Korsické rallye v roce 1986. Henri Toivonen tehdy vedl šampionát s inovativní, ale začarovanou Lancií Deltou S4. V 18. etapě rallye vyletěl se svou Deltou ze silnice, narazil do skály a auto začalo hořet. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala uprostřed trasy, záchranné týmy se na místo dostaly až po půl hodině. Po takové době na místě nalezli jen ohořelý rám auta a ohořelá těla řidiče Henriho Toivonena a spolujezdce Sergia Cresta. Prý stále seděli v sedačkách… Poslední slova Toivonena před usednutím do vozu prý byla: “Je opravdu težké držet krok s rychlostí..“ Z toho až mrazí.

Pojďte s námi společně zavzpomínat na doby, kdy nejen řidiči, ale i navigátoři nebo diváci oplývali neskutečnou odvahou!

Comments are closed.