Pojďme nový rok začít pěkně zostra, soubojem legendárních monster skupiny B. Proti sobě tu totiž stojí Lancia 037 a Lancia Delta S4. Které ze závodních aut je rychlejší?

I když je tahle zkouška vlastně proti původnímu určení auta nic neříkající, stejně stojí za to se na ni podívat. Ve videu se proti sobě totiž tyhle rallyové legendy utkají v přímce, v závodu ve sprintu.

Teoretickou větší šanci na výhru má jistě novější Lancia Delta S4. Ta má sice jen 1,8litrový motor, ale má sekvenční přeplňování. Zatímco v nižších otáčkách se o přísun vzduchu stará kompresor, v těch vyšších je to turbodmychadlo. I díky tomu je výkon tohoto kusu kolem 550 koní. Motor je umístěný uprostřed, což zlepšuje těžiště.

Vedle stojí starší a placatější Lancia 037, která na závodních tratích nahradila neméně legendární Stratos. Má větší motor, za zadními sedadly totiž ukrývá dvoulitr. Jenže nemá kompresor, přeplňuje ho tedy jen turbo. Je ale menší a lehčí, i díky tomu, že má pohon pouze zadních kol, zatímco Delta S4 má pohon všech kol. První soutěžní speciály měly od 260 do 280 koní. Ty pozdější se díky převrtání motoru dostaly až k 340 koním.