kia-rio-autoskola- (5)

Mladí za volantem a řidičák na zkoušku podle ministerstva dopravy a zástupců autoškol povede k bezpečnější dopravě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Kia - 25. 1. 2023


Řada odborníků na bezpečnost v dopravě dlouhodobě upozorňuje na to, že někteří řidiči nemají správné návyky a přispívají tak k řadě nebezpečných situací. I proto se ministerstvo dopravy rozhodlo, že součástí novely bodového systému budou dvě významné změny, které by měly sice za volant pustit i mladší 18 let, ale zároveň by měly pomoci k větší bezpečnosti dopravy.

Ministerstvo dopravy se kvůli tomu sešlo i se zástupci autoškol a společně projednali to, jak efektivně jak posílit prevenci mezi začínajícími řidiči a zlepšit jejich vzdělávání. „V novele zákona o silničním provozu se právě na více prevence zaměřujeme, abychom na naše silnice přinesli více bezpečí. Proto zavedeme řidičák na zkoušku a možnost řídit auto pod dohledem zkušeného mentora už od 17 let,“ popsal resort dopravy na svém facebooku.

Přečtěte si také:  Nový bodový systém přinese i dražší správní řízení a přísnější postihy pirátů silnic

Resort obě novinky také důkladněji vysvětlil. V případě řidičáku na zkoušku je potřeba připomenout, že nebude platný jen pro mladé řidiče, ale pro všechny, kteří si poprvé dělají řidičský průkaz. Na věku v tomto případě záležet nebude. Zkušební doba bude na dva roky, během kterých se řidič nesmí dopustit žádného závažného protiprávního jednání, tedy takového, které bude ohodnoceno šesti trestnými body či zákazem řízení. Pokud takový přestupek spáchá, o řidičák přijde, ale k tomu se bude muset zúčastnit vzdělávacích kurzů, které budou obsahovat skupinovou přednášku s dopravním psychologem a praktickou jízdu se zpětnou vazbou od instruktora autoškoly. Řidiče tak systém automaticky jen nevyřadí z provozu, ale bude s ním dále pracovat tak, aby řízení vozu psychologicky lépe zvládal.

Novinkou bude také možnost řídit už od 17 let, ale jak ministerstvo zdůraznilo, bude to mít svá jasně daná pravidla. Začínající řidič bude muset povinně vedle sebe mít mentora, nejčastěji pravděpodobně jednoho z rodičů. Podle ministerstva dopravy bude právě tato možnost velkým přínosem ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, což potvrzují zkušenosti ze zahraničí. „Mladý řidič získává první zkušenosti z reálného provozu pod dohledem řidiče, který už má něco odřízeno. Navíc se často jednán například o jednoho z rodičů. A kdo jiný má větší zájem na tom, aby jeho dítě řídilo bezpečně než právě rodič,“ vysvětlilo ministerstvo.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *