Nový bodový systém přinese i dražší správní řízení a přísnější postihy pirátů silnic

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, BESIP - Foto: Městská policie Praha - 11. 1. 2023


Ministerstvo dopravy se při vytváření změn bodového systému zaměřilo nejen na mladé řidiče, ale i na takzvané nepoučitelné piráty silnic. Spolu s tím se resort dopravy také rozhodl zdražit řešení přestupků ve správním řízení.

Novinkou bude jednocení bodové sazby za nejvážnější přestupky na šest bodů. Spolu s tím bude platit pravidlo „dvakrát a dost“, to znamená, že pokud řidič spáchá dva takové přestupky z kategorie těch nejvážnějších, vyboduje se a přijde o řidičák. Mezi takové nejvážnější přestupky patří ty, nehody, které jsou často spojeny s těžkými zraněními či smrtí jejich účastníků. Tedy například jízda na červenou přes železniční přejezd, jízda pod vlivem alkoholu (i odmítnutí testu na přítomnost alkoholu či drog v krvi), vysoké překročení rychlosti či ohrožení chodců na přechodu. Další problémy si řidič přivodí ve chvíli, kdy některý z těchto přestupků povede k dopravní nehodě. V takovou chvíli se sankce totiž zdvojnásobí.

V rámci novely bodového zákona je v plánu také zpřísnit horní sazbu pokut ve správním řízení. Podle Besipu „Nezodpovědní řidiči pro většinu slušných motoristů vytvářejí nebezpečné situace v silničním provozu. Pokuty navíc často neplatí na místě, ale hledají kličky, jak se ve správním řízení sankci vyhnout. Nový systém proto více rozlišuje mezi tím, jaká byla skutečná nebezpečnost přestupku v dané situaci. Pokud se prokáže, může být finanční postih podstatně citelnější. Z nebezpečného chování v provozu se ale nepůjde jen vyplatit. U nejzávažnějších přestupků dojde také k prodloužení zákazu řízení ze dvou na tři roky.“

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru