2022-SEAT_Tarraco_X-PERIENCE- (3)

Minulost, současnost a budoucnost značky SEAT? Tak, jak ji známe dnes, skončí

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: SEAT -  12. 5. 2023


V expozici společnosti SEAT S.A. na letošním autosalonu Automobile Barcelona se prolíná její minulost, přítomnost a především budoucnost. SEAT S.A. se na autosalonu v Barceloně ohlíží za více než 70 lety své historie a oslavila 30. výročí svého příchodu do Martorellu. Veřejnosti navíc poprvé představila model CUPRA Tavascan a digitální studii CUPRA DarkRebel. Společnost SEAT S.A. také oznámila, že svůj nový městský vůz bude vyrábět v Martorellu a bude jej nabízet pod názvem CUPRA Raval.

„SEAT postavil modelem SEAT 600 Španělsko na kola, a položil tak základy k tomu, aby se Španělsko stalo tím, čím je dnes: druhým největším výrobcem automobilů v Evropě a devátým na světě. Nyní nastal čas postavit Španělsko na elektricky poháněná kola,“ poznamenal Wayne Griffiths, předseda představenstva značek SEAT a CUPRA.

Přečtěte si také:  Zákazníci v ČR převzali v roce 2022 celkem 31 513 nových vozů Volkswagen, Audi, SEAT, Volkswagen Užitkové vozy a CUPRA

SEAT S.A. je v historicky nejlepší formě

Společnost SEAT S.A. na autosalonu Automobile Barcelona oznámila nejlepší výsledky za první čtvrtletí ve své historii. SEAT S.A. v období od ledna do března 2023 zaznamenal rekordní provozní zisk 144 milionů eur oproti 139 milionům eur z prvního čtvrtletí předchozího roku, a výnosy z prodeje 3,6 miliardy eur, což představuje 48% nárůst v porovnání s prvními třemi měsíci roku 2022. Za historicky nejlepšími výsledky stojí značka CUPRA, která je motorem růstu finančních výsledků společnosti, a také aktuálně vysoká poptávka po vozech značky SEAT.

CUPRA prodala od svého založení v roce 2018 již více než 300 000 vozů, a překonává tak všechna očekávání. V roce 2022 dosáhla značka výnosů z prodeje 4,4 miliardy eur, a podílela se tak na celkových výnosech z prodeje společnosti 40 %. CUPRA se tím stala jednou z nejrychleji rostoucích značek jak v Evropě, tak ve Španělsku. Také letošní ukazatele jsou pozitivní. V průběhu prvního čtvrtletí bylo prodáno 46 600 vozů, o 83 % více než ve stejném období roku 2022.

70 let značky SEAT: od modelu SEAT 600 až po výrobu plicních ventilátorů

Značka SEAT v současnosti registruje velmi vysoký počet objednávek. Vzhledem k tomu, že se situace s polovodiči začíná zlepšovat, vzrostly prodeje během prvního čtvrtletí letošního roku o téměř 20 % a objem denní výroby se vrátil na úroveň před pandemií koronavirového onemocnění.

„Tyto výsledky zrcadlí úspěch naší elektrifikační strategie a našeho zaměření na elektromobilitu. Dnes máme se značkami SEAT a CUPRA to nejlepší z obou světů, abychom uskutečnili transformaci směrem ke zcela elektrické budoucnosti, která je pro automobilový průmysl nezbytná,“ uvedl Griffiths.

Přečtěte si také:  JE Design poladil CUPRU Leon Sportstourer. Dostala agresivnější design a porci výkonu navíc

SEAT S.A.: zářivá budoucnost

Společnost SEAT S.A. v roce 1993 slavnostně otevřela výrobní závod Martorell vybudovaný investicí 244,5 miliardy peset (cca 1,5 miliardy eur). Jednalo se o největší investici uskutečněnou automobilovou značkou ve Španělsku. SEAT S.A. hodlá nyní prostřednictvím projektu Future: Fast Forward přeměnit Španělsko v evropské centrum elektromobility. Společnost elektrifikuje Martorell investicí 3 miliardy eur, která umožní výrobu elektromobilů od roku 2025 – v Barceloně a pro koncern Volkswagen.

SEAT-budoucnost

Společnost současně pracuje na transformaci výrobního areálu Zona Franca na centrum cirkulární ekonomiky. Stejně jako se recyklují akumulátory z chytrých telefonů bude SEAT S.A. renovovat díly a sady akumulátorů z použitých vozů, aby mohly absolvovat další životní cyklus. Tato iniciativa, která přináší plán průmyslového využití prvního výrobního závodu společnosti, významně přispěje k ochraně životního prostředí.

SEAT S.A. připravuje budoucnost rovněž pro značku SEAT. V současnosti probíhá vývoj nových generací modelů SEAT Ibiza, Arona a Leon, které budou až do konce tohoto desetiletí i nadále nabízeny s externě nabíjitelnými hybridními pohony a hospodárnými spalovacími motory. Společnost SEAT S.A. navíc pracuje na elektrifikaci značky SEAT, která se zaměří na nové podoby mobility, které potřebují mladí lidé, například sdílení, předplatné a mikromobilitu. Značka SEAT má již v této oblasti velké zkušenosti se službou sdílení SEAT MÓ, která patří mezi nejvýznamnější svého druhu v Barceloně. V uplynulých dvou letech bylo na 15 trzích prodáno 10 000 elektrických motocyklů SEAT MÓ.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2023 pojede v týmu BARTH Racing také CUPRA Formentor

Značka CUPRA, která je ve fázi exponenciálního růstu, odhalila na autosalonu Automobile Barcelona název svého budoucího městského elektromobilu pro novou generaci: CUPRA Raval. Značka CUPRA navíc poprvé veřejnosti představila model CUPRA Tavascan a digitální studii CUPRA DarkRebel, interpretaci budoucího designu značky CUPRA, s níž CUPRA dokazuje, že elektromobily budoucnosti mohou být provokovativní a sexy.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *