Seat-tavascan-design-koncept-2019-iaa-frankfurt- (1)

„CUPRA Tavascan není jen automobilem, je postojem k budoucnosti,“ říká Wayne Griffiths, šéf značky CUPRA

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: CUPRA -  20. 4. 2023


„Na začátku věří velkým snům jen málokdo.“ Těmito slovy objasňuje předseda představenstva značek SEAT a CUPRA Wayne Griffiths prvotní vizi značky CUPRA. Cílem bylo přijít s novým pojetím elektrifikace a dokázat, že elektromobily mohou být sexy a jedinečným způsobem sportovní. A necelý rok po uvedení značky měli zastánci výše uvedené vize dost odvahy k tomu, aby v roce 2019 odhalili studii CUPRA Tavascan Concept. Co bylo dříve pouhou skicou, to nyní tvoří část budoucnosti značky CUPRA.

Za pouhých několik dní, na akci Exponential Impulse značky CUPRA v Berlíně, objeví svět toto zcela elektrické SUV, nového hrdinu pro novou éru. Wayne Griffiths v následujícím interview hovoří o významu tohoto milníku v příběhu značky CUPRA.

Přečtěte si také:  Alfa Romeo chystá malé SUV. Doplní jej i další velké s výkonem až 1000 koní

Chystáte se představit světu model CUPRA Tavascan. Co to pro vás znamená?

Je to splněný sen, který se začal zhmotňovat před čtyřmi roky na autosalonu IAA ve Frankfurtu. Chtěli jsme představit elektromobil, který by byl racionální z hlediska trvalé udržitelnosti, ale se skvělým designem, sexy a emocionální, odlišný od všeho dosud známého. Byli jsme připraveni zpochybnit status quo a provokovat svět. A odpovědí byla studie CUPRA Tavascan Concept, která zanechala silný dojem, nejen svým senzačním vnějším designem, ale zejména také svým interiérem, v němž oprávněně přitahuje pozornost „páteř“ spolu se speciálním osvětlením. Nemohu se dočkat, až model CUPRA Tavascan odhalím. Uvidíte, že i v klidu je připraven vyrazit vpřed do neznáma s cílevědomým odhodláním.

Za několik dní spatříme finální podobu tohoto modelu. Bude se hodně lišit od studie CUPRA Tavascan Concept?

Když jsme vytvářeli tento koncepční vůz, byla hlavní myšlenka jasná – nechtěli jsme studii, kterou bychom nedokázali vyrábět. Chtěli jsme vytvořit nový koncept elektromobilu pro hospodárný provoz na jakékoli silnici na světě. Nechtěli jsme prostě jen všechny provokovat senzačním konceptem – chtěli jsme nabídnout jedinečný zážitek, který by ukazoval cestu a opravdu změnil definici toho, co znamená řídit elektromobil. Došlo k nějakým změnám, ale sériový model CUPRA Tavascan, který odhalíme za několik dní v Berlíně, ukáže, že jsme podstatu koncepčního vozu z roku 2019 zachovali.

Jaký význam bude mít tento nový model pro značku CUPRA?

S modelem CUPRA Tavascan se zrodil nový hrdina pro novou éru. CUPRA neustále roste a její výsledky nás pobízejí k dalšímu snění. Tento model symbolizuje náš úspěch. Naším cílem je slibná, ambiciózní budoucnost. Jsme pevně odhodláni vstupovat na globální trhy, jakým je Austrálie, kde jsme se „vylodili“ v loňském roce a ihned jsme se setkali s velkým ohlasem. A také chceme oslovit Jižní Ameriku, kde je naše značka již dobře známá. Kdo ví? Možná jednoho dne nás CUPRA Tavascan povede na nové trhy. U značky CUPRA máme velké sny a chceme i nadále uskutečňovat všechny naše záměry. A v tomto smyslu je CUPRA Tavascan nejen pouhým automobilem, ale postojem k budoucnosti. Pro obavy není v této rovnici místo.

Přečtěte si také:  Už ne Dacia Sandero Stepway, ale jen Dacia Stepway. Chystá se nový crossover?

Co očekáváte od prezentace modelu CUPRA Tavascan v Berlíně?

CUPRA plní svůj slib. Vytvořili jsme vůz, který je sexy, jedinečný a přitažlivý pro nové generace. Pro jeho prezentaci je ideální doba, protože trh elektrických SUV nepřetržitě roste, stejně jako CUPRA – loňský rok byl pro značku CUPRA ve všech ohledech fantastický. Díky naší nekonvenční vizi jsme jedinečnou značkou, která přesahuje hranice pouhého prodeje automobilů, protože vytváří emoce. A CUPRA Tavascan dokazuje, že technologie dokáže opravdu přetvářet, ale opravdová změna vyžaduje emoce. Nechceme představit elektrické SUV, které by se líbilo všem, ale takové, které budou nemnozí naprosto milovat. Je CUPRA Tavascan příliš vyzývavá? Zacházíme příliš daleko? Jsme příliš provokativní? To zjistíte 21. dubna v Berlíně, až nový model odhalíme světu.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *