Mazda MX-5 ve svém posledním pokolení ND dostává okruhový speciál pro připravovaný značkový pohár Global Cup. Za celým projektem stojí sama automobilka, s úžasnou vizí celosvětového závodění se shodnou technikou a zázemím přímo od japonského výrobce.

Produkční verze řidičsky oblíbeného roadsteru byla představena na letošním autosalonu v Paříži. Stále se jedná o horké zboží, jehož prodej nebyl zatím spuštěn ani v Japonsku, nicméně Mazda tlačí na pilu a americkém autosalonu SEMA v Las Vegas, zaměřeném na aftermarket a tuning, představila prototyp soutěžního okruhového speciálu pro chystaný Global MX-5 Cup.

Tento šampionát má odstartovat již v roce 2016 v podobně lokálních sérií v Severní Americe, Evropě a Asii. Jednotná bude především použitá technika v podobně upravené poslední generaci ND vybavené dvoulitrovým atmosférickým motorem Skyactiv-G o objemu 2,0 litru. Místní série pak vyvrcholí na kalifornském okruhu Mazda Raceway Laguna Seca velkým finále pro ty nejlepší z jednotlivých národních podniků. Vítěz získá mimo jiné cenu v podobě jednodenního testu dieselového prototypu Skyactiv pro United States SportsCar Championship.

Nyní se čeká na upřesnění zemí, ve kterých se tento šampionát pojede. Vzhledem k názvu celého projektu tak můžeme doufat v expanzi do většiny států. Stejně tak musíme počkat na specifikaci, respektive změny provedené na automobilu. Zatím se můžete podívat na fotografie rozhodně sympatické Mazdy MX-5.