SKODA_prototypy-maskovani

Maskování prototypů je umění. Škoda k tomu používá i umělce

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: Škoda - 3. 6. 2020


Prototypy chystaných modelů chrání Škoda Auto před zvídavými zraky veřejnosti vynalézavým maskováním. Podívejte se, co maskovací techniky dovedou.

Každý nový model auta se v určité fázi prototypu vydá mimo jiné i na veřejné silnice, to aby automobilka ověřila jeho vlastnosti ve skutečném provozu. K tomu, aby takový vůz zůstal očím veřejnosti maximálně utajen, slouží různé typy maskování.

Většinou jde o fólie s neobvyklými vzory, které nedovolí zvídavému oku získat ucelený dojem jak z kompletních tvarů auta, tak především různých designových detailů. Křivolaké vzory tak překrývají i části světlometů, masky chladiče, oken a dalších míst na voze, někdy dokonce v rámci kamufláže dojde i na určitou proměnu tvarů například za pomoci pěnových materiálů.

Ve Škoda Auto ovšem odborníci zkombinovali umění nenápadného maskování vozů s nečekanou schopností upoutat pozornost fanoušků a zároveň o voze neprozradit mnoho. Speciálně maskované vozy Škoda tak firma využívá k propagaci modelu krátce před jeho premiérou. Tvorba a aplikace takového maskování je pak nejen skutečná věda, ale zároveň i umění. Někdy doslova, jak ukazují následující čtyři příklady.

Škoda Karoq

V roce 2017 tak vyrazila maskovaná Škoda Karoq na místo své premiéry ve švédském Stockholmu a ve speciální šedo-černo-bílé kamufláži urazila napříč Evropou přes 1 500 kilometrů.

Škoda Kodiaq RS

V roce 2018 zvolila Škoda jen drobné maskování typu Kodiaq RS, sportovní verze největšího SUV značky. S tímto maskováním se ještě před premiérou proháněla po slavné Nordschleife závodnice Sabine Schmitz a zajela s ním na trati rekord v kategorii sedmimístných SUV.

Škoda Scala

V závěru téhož roku se u pražské Lennonovy zdi těsně před světovou premiérou objevila Škoda Scala. Coby výtvarné plátno, které navázalo na kreativní a pestrobarevné umělecké provedení zdi, ji využil český streetartový umělec Chemis.

Škoda Octavia

Velmi intenzivního využití se dočkala před světovou premiérou v listopadu roku 2019 Škoda Octavia v „kanárkovém“ maskování. Před světovou premiérou posloužila opět jako inspirace pro umělce a fanoušci značky si mohli v rámci akce „Chyť mě, když to dokážeš“ zasoutěžit o vstupenky na světovou premiéru.

Škoda Enyaq iV

V letošním roce pak maskování s výrazným podílem zelené barvy dostalo chystané elektrické SUV Škoda Enyaq iV. Svou nemaskovanou podobu odhalí Enyaq iV ještě letos.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek