prvni-jizda-2020-skoda-octavia-combi- (1)

První jízda: Škoda Octavia Combi 1.5 TSI a 2.0 TDI DSG. Liší se víc, než by se dalo čekat

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp, Matěj Slepička - 12. 4. 2020


Škoda Octavia čtvrté generace už je na českém trhu a postupně se dostává k zákazníkům. Za její volant jsme se konečně před pár dny posadili i my. Původně to sice mělo být už v půlce března, ale plány zhatil koronavirus, takže jsme si museli počkat. Zatím jsme se krátce svezli s dvěma kombíky 2.0 TDI DSG a 1.5 TSI.

Nejdřív Combi, liftback přijde později

Škodovka nejdříve začala právě s prodejem praktičtější verze kombi a zatím jen se třemi motory. V ceníku jich ale postupně bude přibývat mnohem více. Uspokojena bude velká spousta zákazníků, protože přijdou další benzinové i naftové motory, ale také verze G-TEC na CNG anebo mild-hybridy či plug-in hybridy. Čistý elektromobil ale u octavie nebude.

Škoda Octavia (a je jedno jestli liftback nebo Combi) mezigeneračně vyrostla. Je delší, ale i širší a nabízí také větší zavazadelník. V případě kombi verze jde o 30litrový nárůst na konečných 640 litrů. V kufru (ale ani ve zbytku auta) nechybí spousta tzv. Simply Clever prvků, jako jsou háčky na tašky, příčky k uchycení nákladu, dvojitá podlaha, ani nepřeberné množství dalších věcí – je jich plný ceník.

prvni-jizda-2020-skoda-octavia-combi- (5)
Elektricky ovládané víko kufru ukrývá 640 litrů volného objemu.

Moderní a svěží

Jakkoliv byla třetí generace Octavie stále dobré auto, spoustě lidí „ležela v žaludku“ přední čtyřoká maska. Nová generace s ničím takovým nepřijíždí, naopak má předek opět „typický“. Přední světla jsou navíc vždy fullLED, za příplatek je možné využít techniku LED Matrix, kterou poprvé nabídl modernizovaný Superb. V autě můžete jet pořád „na dálková“, ale s pomocí kamery nebudete protijedoucí anebo před vámi jedoucí řidiče oslňovat. Diody nebudou v těchto místech svítit, kamera je prostě vypne. Až auto zmizí, opět se rozsvítí. Přitom budou příkopy a další části silnice stále osvíceny dálkovým světlem.

Interiér je také úplně nový a působí moderně. Palubní desce dominuje velký, až 10″ středový displej multimédií. Přes ten se ovládá prakticky veškerá výbava auta – bohužel i klimatizace. Plusem budiž to, že lišta s teplotou a dalšími několika údaji o topení se na displeji zobrazuje v jeho spodní části pořád. I tak ale bude potřeba při jakékoliv změně teploty odvrátit zrak od řízení.

Zcela nové řešení má ovládání hlasitosti multimédií. K tomu se dá použít buď ovladač na volantu, případně lišta přímo pod multimediálním displejem. Na liště jen popojedete prstem – vlevo pro zeslabení, vpravo pro zesílení. Ovládání je ale potřeba se naučit, protože pokud prst posouváte příliš lehce, nic se nestane. Pokud příliš tlačíte, také se nic nestane. Dotekové je i ovládání střešního okna, žádné mechanické ovladače.

Je chytrá. Možná až moc?

Čtvrtá generace octavie dostává zcela nový multimediální systém Columbus s navigací. Displej je dotekový, s úhlopříčkou až 10 palců. Přináší nejen rozšířené funkce, ale také zcela novou grafiku. Pokud jste staršího ročníku narození, možná budete minimálně ze začátku tápat, protože možnosti nastavování a personifikace jsou opravdu rozsáhlé. Proklikat se jím úplně by zabralo spoustu hodin. Potěšila jemná grafika a skvělá čitelnost i při ostrém světle.

Změnilo se i ovládání auta prostřednictvím tlačítek a rollerů na volantu. Jejich funkce se rozšířily. Pravým rollerem ovládáte nejen pravý „budík“ v digitálním přístrojovém štítu, ale i ten levý. Pokud rollerem jen otočíte, nic se nestane. Musíte ho nejdříve stisknout. Po prvním stisknutí se bude dát ovládat pravý budík, po druhém stisknutí ten levý (v obou případech vybíráte jeden z údajů palubního počítače).

Když už jsme u volantu, i ten je úplně nový. Je dvouramenný o „děravý“ je i v obou zbylých ramenech. Trochu zvláštní je – ale může to být jen čistě subjektivní vjem – tvar a umístění rollerů, protože ty přečnívají a nelícují s hranou volantu.

Benzin, nafta, DSG, manuál, střešní okno, …

Pro první seznámení tu máme hned dvojici octavií. Jedna z nich, ta červená, je 1.5 TSI 110 kW s manuální převodovkou. Ta druhá, modrá, je 2.0 TDI 110 kW s převodovkou DSG. Obě dvě auta jsou ve výbavě Style a obě mají adaptivní podvozek. Liší se ale střešním oknem, protože TDI ho má, TSI nikoliv.

První kilometry mě čekaly za volantem TDI, které je při ustálené jízdě docela slušně odhlučněné, ale jakmile přidáte, o motoru budete vědět. Převodovka DSG si s motorem dobře rozumí, prakticky necuká, ale zpoždění při řazení z „D“ na „R“ a obráceně zůstalo. Chování a reakce převodovky si zaslouží pochvalu, drží motor v těch správných otáčkách, motor nepodtáčí, ale ani zbytečně nevytáčí. Podřazuje ochotně, ale ve vyšších otáčkách už agregát nemá žádnou špičku. TDI se spoléhá spíše na točivý moment, zátah přichází už v nízkých otáčkách.

Po přesednutí do TSI mě (nemile) překvapil zvuk motoru, který byl na stejné úrovni jako u TDI. Na můj vkus by benzinový motor rozhodně snesl lepší odhlučnění, zejména při zrychlování. Auto s ním ovšem působí celkově „lehčeji“, ale z hlediska pohodlí je jednoznačně příjemnější naftová verze s DSG. Je naladěná celkově komfortněji. Ani s jedním autem ale nebudete trpět při svižnější jízdě, užívat si to ale samozřejmě nebudete.

TDI působí měkčeji i na nerovnostech, kdy se na nějakém hrbolu v zatáčce zvláštně zavlní. To jsme u TSI na stejné trase nezpozorovali a přisuzujeme to právě velkému střešnímu, panoramatickému oknu. Díky tomu nemá střešní panel takovou tuhost jako bez něj.

Závěr

Nová, už čtvrtá generace Škody Octavia je opět o pořádný kus dál, než předchozí generace, ale zároveň je o kus dál než větší Superb. Jde hlavně o výbavu, protože Octavia v mnohém Superb překonává. Je to také úplně první škodovka, která dostala head-up displej. Navíc ne ten jednodušší a levnější s výsuvnou destičkou, ale naopak ten lepší, kdy údaje promítá přímo na čelní sklo. Superb to teď bude mít opravdu těžké – pokud nekupujete auto jen podle velikosti anebo nějaké „prestiže“.

Jenže mezigeneračně Škoda Octavia také zdražila. A to poměrně znatelně. Na druhou stranu je potřeba dodat, že nejde o jediný model na trhu, jehož cena v poslední době stoupla. Základ nabídky bude tvořit liftback s litrovým tříválcem TSI. V tuto chvílí je to ale 1.5 TSI ve verzi Ambition za 596 900 Kč, za kombík se připlácí 40 tisíc korun a za vyšší výbavu Style dáte 51 tisíc korun. Kompletní ceník je ke stažení zde.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru