Test Volkswagen ID.3 Pro S | elektromobil (2023)

Konec parkování zdarma pro elektromobily. V Praze budou muset jejich řidiči už brzy platit jako všichni ostatní

Autor: Anina Russová - Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy - Foto: Pavel Srp - 3. 12. 2023


Jednou z mála výhod, kterou elektromobilisté v Česku mají, je možnost parkovat v zónách placeného stání zdarma. Praha se ale rozhodla, že tuto výhodu zruší.

Původní plán byl takový, že elektromobilům parkování zdarma v zónách Praha utne už s koncem letošního roku. Nakonec to ale vypadá, že ukončení této výhody bude datováno k prvnímu říjnu příštího roku. Elektromobily od tohoto data sice budou moci stát v placených zónách zdarma, ale jen u nabíjecích stanic a jen ve chvíli, kdy nabíjí. Jinde budou muset platit tak, jako ostatní. Důvodem pro zrušení této výhody je podle pražského magistrátu hlavně neustálý nárůst aut, která mohou mít takzvané elektrické značky. Nejvíc se jich pak pohybuje právě v Praze a okolí, což ale znamená, že jejich řidiči v konečném důsledku zabírají místa rezidentům. A ani za to nezaplatí. Navíc si dle úředníků elektromobilisté schopni si parkování hradit, aniž by je to finančně zatížilo. 

Elektromobilisté ovšem pražského magistrátu dostanou možnost zvýhodněné ceny na roční parkovací povolení pro fialové zóny. Ty jsou určené obyvatelům s trvalým bydlištěm, ale i vlastníkům nemovitostí nebo podnikatelům. Na těchto zónách sice může zastavit standardně každý, ale jen na maximálně 24 hodin a až po zaplacení.

Další krok v boji proti SUV ve městě. Paříž jejich řidičům zdraží parkování

A zvýhodnění by měli být i elektromobilisté ve vozech taxi či zásobování. Ti by mohli na modrých zónách parkovat po dobu 15 nebo 30 minut zdarma. Magistrát v souvislosti s tím připravuje také přechod celého systému taxi služeb na elektromobilitu. To by se mělo dotknout jak klasických vozů taxi se svítilnou na střeše, tak ale i alternativních taxi vozů společností Bolt nebo Uber. Spolu s tím magistrát povede debaty týkající se změn standardizovaných cen za taxi, a to především kvůli inflaci, který by se do nich měla promítnout.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru