plzenska_ulice_praha-cyklopruh-parkovani

Další krok v boji proti SUV ve městě. Paříž jejich řidičům zdraží parkování

Autor: Anina Russová - Zdroj: Reuters - Foto: Pavel Srp - 29. 11. 2023


Žijeme v době omezení a zákazů týkajících se automobilového průmyslu. Už teď se na obyčejné projíždění jen tak pro radost řada lidí dívá s nechutí, v reklamách je to dokonce zakázáno ukazovat. Zakázáno bude brzy prodávat nová auta se spalovacími motory a je dost dobře možné, že se brzy opravdu dočkáme nočního zákazu vjezdu do centra Prahy. Proti přemíře aut, především jednomu konkrétnímu typu, bojuje i Paříž.

Ta před nedávnem zakázala sdílené skútry, protože už jich v ulicích bylo tolik a jejich řidiči byli poněkud nebezpeční, že se místní obrátili na radnici, a ta je prostě zakázala. A další hlasy se ozývají i proti SUV. Nicméně v jejich případě zatím na žádné zákazy nedošlo. Radnice Paříže chce spíš jejich řidičům alespoň mírně znechutit život. A to i těm, kteří sáhli po elektrické verzi.

Jsou to auta jen pro bohaté

Hlavní město Francie kvůli Suv uspořádá 4. února referendum, ve kterém by měli občané rozhodnout, zda mají vozy SUV platit vyšší ceny za parkování než jiná auta. A protože pojem SUV může být poněkud zavádějící, rozhodla radnice, že půjde o spalovací auta, která mají hmotnost 1,6 tuny a vyšší a elektromobily s hmotností vyšší než dvě tuny. Aby bylo možné ihned určit hmotnost auta, budou na ulicích umístěny speciální skenery, které budou umět přečíst registrační značku a tu systém následně propojí s registrem vozidel. A tam, podle typu vozidla, bude hned patrné, jakou hmotnost auto má.

Máte velké auto, za parkování zaplatíte víc peněz, zní z EU

Starostka Paříže Anne Hidalgová už velmi dlouho bojuje za zlepšení infrastruktury pro cyklisty a postupně naopak zvyšuje ceny za parkování aut. A teď se vyjádřila v tom smyslu, že by byla velmi ráda, aby referendum dopadlo co největším zdražením parkovacích míst pro SUV a další těžká auta. „Referendum má říct všem bohatým majitelům těchto aut jedno velké ne. Musí počítat s tím, že pár let s těmito vozidly už v Paříži nebudou vítáni,“ řekl agentuře Reuters náměstek primátorky a ekolog David Belliard.

Podle něj Paříž by Paříž dále ocenila, kdyby výrobci aut přestali vozy SUV úplně vyrábět. Jsou podle něj zbytečně drahá, určená jen pro pár vyvolených, příliš velká a příliš znečišťují ovzduší. A agentuře Reuters se vyjádřil i obyvatel města Henri Duret, který má dle svých slov pro SUV jen malé pochopení. „Jsou symbolem jiné éry, symbolem utiskování ostatních. Protože jsou těžší, spotřebují více paliva, a tudíž také více znečišťují ovzduší. Takže si myslím, že je správné je více zdanit či jinak finančně zatížit,“ řekl.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *