parkovani_na_chodniku-skoda_octavia_rs

Na Slovensku nově dostanou řidiči pokutu za přestupek, za který v ČR hrozí pokuta už dlouho

Autor: Radim Plachý - Zdroj: topspeed.sk - Foto: Pavel Srp - 23. 8. 2023


Dopravní předpisy v jednotlivých zemích světa se liší a to, co je někde zakázáno, jinde není. A jeden takový přestupek, který u nás již dlouho platí, bude brzy platit i na Slovensku. Od 1. října 2023 bude trestné parkovat autem na chodníku.

Na Slovensku v současnosti platí, že parkovat na chodníku je možné, řidiči musejí pouze dodržet průchod alespoň 1,5 metru. Platí to pro vozidla do 2,8 tuny. Od října se ovšem pravidlo změní a na chodníku nebude možné zaparkovat vůbec. Pokud by to řidič přesto udělal, bude mu hrozit pokuta na místě do 50 eur, ve správním řízení pak až 100 eur. Pokud bude na majitele auta uplatněn paragraf objektivní odpovědnosti, vyjde jej přestupek na 78 eur.

Jediné situace, kdy budou moci řidiči na Slovensku na chodníku parkovat, budou ty vyznačené dopravními značkami, podobně jako je to dnes v České republice. Tady řidiči na chodnících také parkovat nemohou, zakazuje jim to paragraf 27 odst. 1 písm. r) zákona o silničním provozu. Pokud to porušíte, spácháte přestupek, za který můžete dostat pokutu do dvou tisíc korun, ve správním řízení od 1500 do 2500 Kč.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru