stk-rz-bmw

Končí vládní pardon na technické kontroly. Od dubna už ji musí mít všichni

Od Anina Russová | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 15. 3. 2021


Poslední měsíce jsou jako ze špatného filmu. Zmatky střídají další zmatky a ani řidiči to v poslední době nemají úplně jednoduché. Důvod je prostý, pravidla, která standardně a neotřesitelně platí, jako kdyby neexistovala, a místo nich vstoupila v platnost nová, ne moc logická a ne moc příjemná. Řídit se jimi ale musíme.

Technická zatím netřeba

Je to až neuvěřitelné, ale opravdu jsme se dočkali doby, kdy smíme legálně vyjet na silnice s propadlou technickou kontrolou. Stejně tak smíme vyjet s propadlým řidičákem, přičemž obojí by bylo před rokem naprosto nemyslitelné. Ovšem protipandemická opatření změnila i tato nařízení.

Přečtěte si také:  Platnost STK má jasná pravidla. Pozor na tyto mýty

Co se technických kontrol týče, je potřeba pamatovat na to, že první vládní pardon na její platnost brzy skončí. Ministerstvo dopravy k tomu řeklo. „V případě pravidelných technických kontrol nelze v rámci nyní platného nařízení využít dalšího prodloužení již jednou prodloužené lhůty na technickou prohlídku. Tedy pro příklad, pokud vozidlu, kterému skončila platnost osvědčení o technické prohlídce 20. 4. 2020, byla prodloužena lhůta a platnost osvědčení o technické prohlídce o 7 měsíců, tedy do 20. 11. 2020. Do této doby se muselo vozidlo podrobit technické prohlídce a prodloužení osvědčení se již nedá použít. Pokud majiteli/provozovateli vozidla původní platnost technické prohlídky vypršela 30. 8. 2020, byla automaticky prodloužena do 30. 3. 2021. Další prodloužení již není možné, majitel/provozovatel musí přistavit vozidlo na technickou kontrolu do 30. 3. 2021.“

Pokud vám technická kontrola řádně skončila nebo skončí (to právě neplatí pro původně prodloužené) v termínu 1. září 2020 do 30. června 2021, její platnost se opět prodlužuje o dalších 10 měsíců. Ministerstvo dopravy ale zároveň doporučuje, aby řidiči svá vozidla na pravidelnou technickou prohlídku přistavili. Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně.

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena, potvrdilo ministerstvo

Výměna řidičáku může počkat

Začátkem března potvrdilo ministerstvo dopravy, že ti, kterým v posledních měsících propadl řidičák, mohou být naprosto v klidu. Tento doklad tak není nutné v nejbližších dnech vůbec řešit. Podle nařízení EU, kterým se řídí i české Ministerstvo dopravy, byla i platnost řidičských průkazů automaticky prodloužena od 10 měsíců od doby, kdy průkaz propadl.

Přečtěte si také:  STK mají být přísnější. Projít nemusíte ani za nesvítící osvětlení RZ a podobně

Ministerstvo k tomu dodalo: „Pokud řidiči vypršel řidičský průkaz v původním termínu již 25. března 2020, byl mu prodloužen 25. října 2020. Nyní je mu opět prodloužen a to až do 1. července 2021. Pokud řidiči vypršel řidičský průkaz původně 29. srpna 2020, byl mu prodloužen až do 29. března 2021 a dále mu bude prodloužen až do 29. září 2021, protože prodloužení o půl roku je již po datu 1. července 2021.“

Důvod tohoto neustálého prodlužování vysvětlil ministr dopravy Karel Havlíček: „V současné situaci je důležité, aby lidé mohli ještě více omezit své kontakty a mimo domov řešili opravdu jen to nejnutnější.“

Nezapomeňte na čestné prohlášení

Další velkou změnou posledních týdnů je nutnost vozit v autě čestné prohlášení, pomocí kterého je možné se dostat do jiného okresu než je náš domovský. Dejte ale pozor na to, co si do prohlášení napíšete, vždy je potřeba držet se jen zákonných možností k překročení hranice. Prohlášení pak musí mít každý člen posádky vlastní.

Přečtěte si také:  Potřebujete do servisu? Pozor, ať není v jiném okrese, tam se totiž nemusíte dostat

Musíte jej mít i při cestě do servisu, ovšem v tom případě musí být vyplněno přímo servisem, který tak potvrdí, že je návštěva právě na jeho pobočce nezbytná. Ministerstvo průmyslu a obchodu jinak upozornilo, že je nutné do servisu jezdit jen ve vlastním okresu.