kamion

Andrej Babiš se s ministrem vnitra Hamáčkem, dopravy Kremlíkem a s policejním prezidentem dohodli na návrhu novely zákona o silniční dopravě, který se dotkne především kamionů. Ty by měly dostat zákaz se předjíždět, ale jen na vybraných úsecích dálnic. Ty ještě musí vybrat policie ve spolupráci s ŘSD.

Velkou změnou bude zákaz jízdy v neděli od půlnoci do 22. hodiny. V současné době kamiony v neděli smí na silnice do 13. hodiny odpolední, ale podle Babiše jsme jedinou zemí Evropy, kde tomu tak je. A mělo by se to okamžitě změnit. Řidiči nákladních aut ale budou moci dojet do cíle své cesty i v zakázaných hodinách, ovšem jen ve chvíli, kdy taková jízda bude končit na území Česka.

Ministr Ťok chce kamionům zakázat předjíždění a jízdu vlevo. Má to ale význam?

Současně s tím ministři požadují, aby bylo v Česku vybudováno víc záchytných parkovišť hlavně pro kamiony. V současné době jich chybí asi 1500, ale na nápravě už se začalo pracovat. Ministr dopravy potvrdil, že jen letos jich vznikne asi 250 a další stovky budou v průběhu let přibývat.

Více by mělo být také policistů, kteří by tak měli mít dostatek kapacit na zvýšený dohled na dálnicích. Do roku 2025 by mělo přibýt asi 750 nových policejních míst. Novinkou by v zákoně mělo být také propojení databáze policie a celní správy, díky čemuž by mělo jít vymáhat pokuty od zahraničních řidičů. Policisté by také měli dostat možnost řidiči zabavit dopravní značku auta do té doby, dokud pokutu nezaplatí. Novelu zákona ale musí ještě schválit Sněmovna i Senát.